قیمت ریپل (XRP)

ارز دیجیتال ریپل چیست و از آن چه می دانیم؟ همه می دانیم که بیت کوین بزرگترین و مشهورترین ارز دیجیتال جهان است و اتریوم در رتبه دوم جای گرفته است. تا همین چند ماه پیش هم ریپل در جایگاه سوم از لحاظ ارزش بازار قرار داشت. اما با خودنمایی سولانا، بی ان بی و آدا جایگاه خودش را از دست داد. اما طرفداران ریپل همچنان به آینده این رمز ارز امیدوارند و در انتظار باز پس گیری جایگاه سوم توسط XRP هستند.

xrp
XRP (XRP)
Rank: 8
$ 0.489046
ریال 279,846
قیمت (BTC)
Ƀ0.00000748
حجم بازار
$ 27,252,005,748
معاملات روزانه
$ 2,155,090,408
تغییر 24 ساعته
0.34%
حجم کل
99,987,531,962 XRP

نمودار قیمت ریپل در یک سال اخیر

ارز دیجیتال ریپل چیست؟

ریپل (Ripple) در واقع نام یک شرکت آمریکایی واقع در ایالت سانفرانسیسکو است. که برای مجموعه های مالی و بانکها محصولات مالی غیر‌متمرکز می سازد. این شرکت در سال ۲۰۰۴ و قبل از پیدایش بیت کوین راه اندازی شده است. توسعه دهندگان مجموعه ریپل در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفتند برای توسعه و تکامل شرکت خود در کنار محصولات دیگر یک توکن رمزنگاری شده نیز ایجاد کنند. حاصل این تصمیم رمزارز XRP یا همان ارز دیجیتال ریپل بود.

ارز XRP یک توکن غیر قابل استخراج است و تمام ۱۰۰ میلیارد واحد آن در همان سال نخست عرضه شد. از این میزان ۲۰ درصد در اختیار بنیان گذاران شرکت ریپل و ۸۰ درصد از واح های عرضه شد در یک شرکت سرمایه گذاری غیرمتمرکز ذخیره شد تا به مرور به بازار کریپتوکارنسی تزریق شود. طبق پروتکل های تعیین شده هر ماه حدود یک میلیارد واحد ارز دیجیتال XRP به بازار رمزارزها عرضه می شود.

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ریپل

ریپل یا به‌ صورت دقیق‌ تر XRP یکی از بزرگ ‌ترین ارزهای دیجیتال است که شرکت ریپل آن را ارائه کرده است. هدف ریپل تسهیل پرداخت ‌های بین‌ المللی برای موسسات و نهادهای بانکی و مالی است و یکی از روش‌ های ریپل برای تسهیل این کار، ارز دیجیتال XRP است.

ریپل در واقع یک شرکت آمریکایی مستقر در سانفرانسیسکو است که هدف آن تولید محصولات مالی غیرمتمرکز برای بانک‌ ها و موسسات مالی و کمک به نقل و انتقال بین‌ المللی پول بین این موسسات با سرعت بالا و کارمزد پایین می باشد. می ‌توان گفت ریپل به نوعی رقیب سوئیفت و سایر سیستم‌ های انتقال پول جهانی به حساب می آید.

قیمت ripple چگونه محاسبه می شود؟

در بالا دیدیم که XRP چیست و چطور کار می کند. در زمان عرضه ریپل قیمت ارز دیجیتال هر بیت کوین در حدود 12 یا 13 دلار معامله می شد. با توجه به این واقعیت که تعداد زیادی XRP وجود دارد (100 میلیارد، در مقایسه با حداکثر عرضه بیت کوین 21 میلیون) قابل درک است که ارزش گذاری این ارز دیجیتال معمولا به سنت است تا دلار مانند سایر دارایی های دیجیتال XRP در اوایل سال 2018 به بالاترین حد خود رسید و در 4 ژانویه همان سال به 3/84 دلار تنزل پیدا کرد.

از آن زمان تاکنون ارزش کریپتو XRP به کاهش خود ادامه داده است. البته بخشی از این رکود ممکن است به دلیل اقدامات خود ریپل باشد. دلیل آن است که Ripple بیش از نیمی از عرضه XRP را در اختیار دارد. این شرکت هر از گاهی برخی از این توکن ها را منتشر می کند. حرکتی که می تواند ارزش این رمز ارز را سرکوب کند و برخی از سرمایه گذاران را به شدت خشمگین ساخته است.

ویژگی های ریپل چیست؟

ریپل به عنوان یک پلتفرم به کاربران خود اجازه می دهد تا با هر نوع ارز دیجیتالی مشابه به بیت کوین بتوانند یک معامله را انجام دهند. این پلتفرم که دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو واقع در آمریکا مستقر است. به جای این که از زیر ساخت بلاکچین استفاده نماید. برای طراحی و توسعه زیر ساخت خود از تجمع گروهی از سرورهای متمرکز بهره می برد.