قیمت شیبا اینو (SHIB)

اینکه ماهیت شیبا اینو (Shiba Inu) برای بسیاری از افراد مفهوم واضحی نباشد اصلا عجیب نیست. این ارز نسبتاً جدید طی هفته‌های گذشته از چنان رشد سریعی برخوردار بوده است که مورد توجه همگان قرار گرفته است. اگر شیبا اینو برای شما آشناست، جای تعجب ندارد. زیرا این توکن از سمبلی یکسان با دوج کوین استفاده می‌کند. دوج کوین ارز دیجیتال معروفی است که در سال 2013 کار خود را به عنوان یک جوک شروع کرد.

گاهی اینکه به توکن شیبا، کوین شیبا اینو گفته شود، توسط برخی به شوخی گرفته می‌شود. البته این موضوع تا حدی سخت گیرانه است. زیرا شیبا اینو پتانسیل این افزایش ارزش را دارد. به خصوص اگر مردم همچنان به امید بازپرداخت بزرگ از طرف این ارز، با سرمایه‌ گذاری در این ارز، قیمت آن را افزایش دهند.

شیبا اینو (Shiba Inu) و دوج کوین (Dogecoin)

شیبا اینو در آگوست 2020، شهریور 1399، پایه گذاری شد. اما طی چند وقت اخیر رشد عظیمی را تجربه کرد. این رشد تا حد زیادی با تشکر از دوج کوین اتفاق افتاد. مخصوصا بعد از حضور ایلان ماسک در برنامه “Saturday Night Live” که با توجه زیاد کاربران همراه بود. برخی طرفداران خرید و فروش ارزهای دیجیتال انتظار داشتند راکت دوج کوین، ارزش بالایی پیدا کند و تا 1 دلار هم برسد. اما به جای این رشد، به دنبال حضور ایلان ماسک در این برنامه، این راکت سقوط کرد و از حوالی 0.7 دلار به 0.42 دلار رسید. اما شیبا اینو راکت باران شد.

حقیقتا شیبا اینو و دوج کوین تا حد زیادی به یکدیگر شبیه هستند. نه تنها هر دو نماد و اسم خود را از یک میم (جوک اینترنتی) که به سگ ژاپنی نژاد شیبا اینو گرفته‌اند؛ بلکه بنیان گذاران هرکدام ادعا می‌کنند نسبت به نسخه اولیه پیشرفت زیادی داشتند. در این مقاله هرچیزی که باید درباره شیبا اینو بدانید را قرار دادیم.

در WoofPaper شیبا اینو، که وایت پیپری با تم دوج است، بنیانگذاران این ارز را قاتل احتمالی Dogecoin توصیف می‌کنند. زیرا به عقیده آن‌ها می‌تواند قیمت Dogecoin را به طرز چشمگیری پشت سر بگذارد، بدون اینکه هرگز از قیمت 0.01 دلار بگذرد. در حال حاضر قیمت شیبا اینو به طور قابل توجهی از آن هم کمتر است. ولی با توجه به تحلیل شیبا اینو تا حدودی آماده صعود بنظر می‌رسد.

شیبا اینو با نماد SHIB در صرافی‌ها در دسترس است. بلاک چین این ارز شبکه اتریوم است. که مکانی کاملاً مناسب برای ارزهای دیجیتال است و به دلیل پایداری و ویژگی‌های آن توسط سازندگان این توکن انتخاب شده است. اتریوم یک بلاک‌ چین با الگوریتم اثبات کار ( proof-of-work) که در حال حاضر با الگوریتم اثبات سهام ( proof-of-stake) کار می‌کند.

چطور شیبا اینو (Shiba Inu) بخریم؟

صرافی Binance، در تاریخ 10 ماه مه، 20 اردیبهشت، ارز شیبا اینو را Innovation Zone خود لیست کرد. این اتفاق مهمی برای توکن شیب بود. زیرا صرافی‌های کوچک از اهمیت و اعتمادی که صرافی‌های بزرگ بین مشتری‌ها دارند برخوردار نیستند. برای مثال با اینکه بایننس ارزهای دیجیتال کوچک بسیاری را در لیست خود قرار داده اما صرافی Coinbase همچنان از بسیاری از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کند.

Binance هشدار می‌دهد که Shiba Inu نسبت به بسیاری دیگر، کوین بی‌ثبات تری است. و به هر کسی که بخواهد سرمایه خود را در این توکن بگذارد، هشدار می‌دهد که ممکن است تغییرات قابل توجهی در ارزش کوین مشاهده کنند.

همچنین می‌توانید شیبا اینو را در Coin Kong، که این پلتفرم با Euro کار می‌کند پیدا کنید. شیب در لیست Huobi، صرافی بایننس، Gate.io، Uniswap و OKEx و صرافی‌های دیگر نیز در دسترس است.

ShibaSwap چیست؟

ShibaSwap پروژه صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز شیبا است. در ShibaSwap می‌توانید ارزهای دیجیتال دیگر را به شیبا اینو تبدیل کنید. پشتیبانان کوین شیبا اینو، از ShibaSwap به عنوان مکانی امن برای معامله ارزهای دیجیتال یاد می‌کنند. و اضافه میکند که این بخش کاملا غیر متمرکز است.

بر اساس وایت پیپر شیبا، این صرافی غیر متمرکز سه توکن اصلی به نام‌های شیبا (SHIB)، لیش (LEASH) و بون (BONE) را عرضه خواهد کرد.

بنظر می‌رسد ShibaSwap حوالی تابستان 2021 راه‌ اندازی شود. اما طبق اعلامیه‌‍‌ای که در توئیتر توکن شیب منتشر شد؛ صرافی غیر متمرکز (Shibaswap) بعد از تکمیل بررسی‌های نهایی راه اندازی خواهد شد. از آنجایی که این سرویس هنوز راه‌ اندازی نشده، اگر قصد استفاده از این سرویس را دارید؛ باید ابتدا در مورد مناسب بودن آن تحقیق کنید. اگر از کوین‌های خود برای خرید Shiba Inu استفاده می‌کنید، ممکن است در معرض خطر از دست دادن پول‌ خود باشید.

چه چیزی شیبا اینو را متفاوت می‌کند؟

امید است تصمیمات اتخاذ شده توسط سازندگان شیبا اینو، بتواند این ارز را به ارزی مفید و قابل استفاده تبدیل کند. یکی از این اقدامات، باعث از دست رفتن نیمی از کوین‌ها در دسترس آن‌ها شد؛ چیزی که تحت عنوان سوزاندن شناخته می‌شود.

البته که این اتفاق یک توکن سوزی عادی نبود. به طور معمول، سکه‌هایی که سوزانده می‌شوند دیگر در دسترس تریدر‌ها نیستند. درحالی که 50٪ کوین‌های شیبا اینو به کیف پول، ویتالیک بوترین، بنیانگذار ارز دیجیتال اتریوم، رفته بود. این تصمیم عجیب ظاهراً برای جلوگیری از سرمایه گذاری‌های بزرگ توسط دیگر سرمایه گذاران بود. با این کار می‌توانستند از تاثیرگذاری آن‌ها بر قابلیت استفاده از این توکن جلوگیری کنند.

البته در 13 مه، 23 اردیبهشت، بوترین اعلام کرد که بخش بزرگی از این توکن‌ها را به بنیادی که در دوران کرونا به هند کمک می‌کند اهدا کرده است. بعد از خبر اهدای ویتالیک بوترین، شیب 44% ریزش قیمتی را تجربه کرد.

وبسایت SHIBA INU، از سراسر جهان هنرمندانی که از سگ‌ها الهام می‌گیرند دعوت می‌کند تا در «جنبش هنری شیبا» شرکت کرده و آثار خود را ارائه دهند. تا با این‌کار جامعه‌ شیبا اینوی خود را به بازار NFT بیاورند.

شیبا اینو همچنین به کمک Amazon Smile کمپینی به منظور جمع‌ آوری کمک مالی برای نجات سگ‌های نژاد شیبا اینو تشکیل داده است. این کمپین، انجمن نجات شیبا اینو یا “Shiba Inu Rescue Association” نام دارد.

نتیجه گیری:

میم کوین‌ها اخیرا محبوبیت زیادی بین کاربران پیدا کرده‌اند. این ارزها ممکن است پشتوانه درستی نداشته باشند. اما آمار آنها تا بدین جای کار چشمگیر بوده است. و همواره توجه قرار گرفته‌اند. به خاطر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به‌ خودی‌ خود، ریسک بالایی دارد و این ریسک در میم کوین‌ها چندین برابر است.