قیمت بیت کوین (BTC)

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که به عنوان یک سرمایه گذاری ارزشمند مثل طلا در نظر گرفته می شود. به این دلیل است که قیمت یک bitcoin از زمان پیدایش تاکنون به طور قابل توجهی افزایش یافته و از کمتر از یک سنت به ده ها هزار دلار رسیده است. هنگامی که این ارز به عنوان دارایی در بازار مورد بحث قرار می گیرد. با نماد BTC نشان داده می شود.

(BTC) نه تنها اولین ارز رمزنگاری شده است، بلکه شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده در بین بیش از 19000 ارز دیجیتال موجود است. مشاوران اقتصادی مشتاقانه هر کاهش و افزایش چشمگیر و شدید جدید بیت کوین را پوشش می دهند و آن را بخشی اجتناب ناپذیر از سیستم اقتصادی دنیا می دانند.

bitcoin
Bitcoin (BTC)
Rank: 1
$ 65,365.51
ریال 37,403,888,240
قیمت (BTC)
Ƀ1.00000000
حجم بازار
$ 1,289,702,828,591
معاملات روزانه
$ 34,440,550,369
تغییر 24 ساعته
1.53%
حجم کل
21,000,000 BTC

نمودار بیت کوین در یک سال اخیر

در فوریه 2011، قیمت بیت کوین از آستانه 1 دلار عبور کرد. کریس مارشالک، مدیرعامل Crypto.com می‌گوید: «در چند سال اول با رشد، قیمت آن زیر ۲ دلار بود. در ژوئن 2011 به حدود 31 دلار رسید و دوباره به محدوده تک رقمی برگشت. تقریباً دو سال بعد، در آوریل 2013، بیت کوین به 200 دلار رسید. در پایان نوامبر همان سال، ارزش آن بیش از 1000 دلار بود. سپس در نوامبر 2017 به 10000 دلار رسید و در نوامبر 2021 به حداکثر قیمت نزدیک به 68990 دلار رسید. این بدان معنا نیست که سواری نرمی بود.

خرید بیت کوین

برای خرید بیت کوین در خارج از کشور باید کارت های اعتباری مثل مستر کارت، پی پال و … داشته باشید. البته به دلیل تحریم ها در ایران باید از واسطه ها برای خرید استفاده کنید. شما می توانید از صرافی های بایننس، کوین بیس و … BTC بخرید اما باید توجه داشته باشید احراز هویت در برخی از این صرافی ها برای ایرانیان مشکل و دردسرساز است.

همچنین می توانید در این صرافی ها سایر ارزهای دیجیتال خود را به بیت کوین تبدیل کنید و بالعکس. همچنین امکان خرید از دستگاه ATM خاص در برخی کشورهای نیز وجود دارد.

چطور بیت کوین بخریم؟

خرید بیت کوین در ایران کمی متفاوت است. شما یا باید از شخص به صورت مستقیم بیت کوین بخرید که روش پرریسکی است و امکان کلاهبرداری زیاد است. بهترین روش خرید بیت کوین در ایران خرید از صرافی های معتبر است. برای خرید از صرافی ها باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا یک صرافی معتبر با امکانات مناسب و کارمزد خرید و فروش پایین انتخاب کنید.
 2. در صرافی مد نظر خود ثبت نام کرده و مراحل احراز هویت را انجام دهید.
 3. پس از احراز هویت در پنل خود می توانید اقدام به خرید و فروش کنید. روش خرید و فروش در صرافی های مختلف ممکن است اندکی متفاوت باشد.
 4. در مرحله  بعد باید یک کیف پول برای بیت کوین‌ و سایر ارزهای دیجیتال خود تهیه کنید. برخی صرافی ها در امکانات خود کیف پول نیز به شما ارائه می دهند. دقت داشته باشید انتقال ارزها از صرافی به کیف پول خارجی  ممکن است کارمزد بالایی داشته باشد.

فروش بیت کوین

چطور بیت کوین بفروشیم؟

برای فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند خرید آن روش های مختلفی وجود دارد:

 • شما می توانید بیت‌کوین های خود را در صرافی تبدیل به سایر ارزها کنید.
 • شما می توانید بیت کوین‌های خود را در صرافی بفروشید و معادل آن را به دلار یا ریال در حساب بانکی خود دریافت کنید.
 • شما می توانید بیت‌کوین‌های خود را به یک شخص حقیقی بفروشید و مستقیما از همان شخص پول دریافت کنید. البته این روش پیشنهاد نمی شود.
 • شما می توانید در کشورهای خارجی به ازای خرید از برخی برندهای لباس، غذا و …  بیت کوین بپردازید.

در ایران برای فروش BTC بهتر است در یک صرافی عضو شوید. همانند روش خرید بیت کوین ابتدا بهترین صرافی را انتخاب کرده و عضو شوید. سپس مراحل احراز هویت را انجام داده و ارزهای های خود را به صرافی انتقال دهید. ممکن است روش فروش bitcoin در صرافی های مختلف کمی با هم متفاوت باشد. همچنین ممکن است واریز پول به حساب بانکی شما با کمی تاخیر انجام شود.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین توسط فرد یا تیمی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، در وایت پیپر و در سال 2008 ساخته شد. در تعریف ساده btc پول دیجیتالی است که امکان تراکنش های همتا به همتای امن در اینترنت را فراهم می کند.

برخلاف سرویس‌هایی مانند Venmo و PayPal که به سیستم مالی سنتی برای اجازه انتقال پول و حسابهای بدهی/اعتباری موجود متکی هستند، بیت کوین غیرمتمرکز است. هر دو نفر، در هر کجای دنیا، می توانند بیت‌کوین را برای یکدیگر بفرستند بدون اینکه سازمان دولتی یا نهاد خاصی مستقیما در این امر دخالت داشته باشند.

تنها 21 میلیون BitCoin وجود خواهد داشت. این پول دیجیتال را به هیچ وجه نمی توان افزایش داد یا دستکاری کرد. شاید فکر کنید قیمت یک بیت کوین زیاد است و توانایی خرید آن را ندارید ولی می توان به واحدهای کوچکتر به نام «ساتوشی» (حداکثر 8 رقم اعشار) تقسیم کرد و برای خرید، فروش و پرداخت از آن استفاده کرد.

تاریخچه BTC را نیز بد نیست بدانید

این ارز از آشفتگی رکود بزرگ سال 2008 و با افزایش بی اعتمادی به بانک ها و نقش آنها در سیستم مالی ایجاد شد. یک فرد یا گروهی از افراد با نام ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را ایجاد کردند.

در سیستم مالی سنتی، تراکنش‌ها می‌توانند توسط اشخاص ثالث معکوس یا مداخله شوند و هزینه‌های مبادله می‌تواند افزایش یابد. بیت کوین به عنوان راهی برای انجام معاملات بدون استفاده از شخص ثالث ارائه شد. در عوض، سیستم بیت کوین از اثبات رمزنگاری برای حفظ یکپارچگی شبکه به جای تکیه بر بانک های شخص ثالث و سایر موسسات استفاده می کند.

ساتوشی سازنده این ارز پر طرفدار کیست؟

ساتوشی ناکاماتو فرد یا گروهی از افراد است که در سال 2008 روی نسخه اولیه bitcoin کار کرد و آن را ساخت. این هویت نامعلوم در همان سال یک مقاله درباره ارزهای دیجیتال نوشت و مردم را با این سیستم مالی جدید آشنا کرد. بارها شایعاتی از مرگ یا افشای هویت ناکاماتو به گوش رسیده است. برخی حتی فکر می کنند ایلان ماسک همان ساتوشی است و بعضی از مردم شخصیت های بزرگ و موفق متفاوتی را به این هویت نسبت می دهند. با این حال تا امروز هویت ساتوشی ناکاماتو فاش نشده است.

مزایای خرید BTC

حالا که با BTC و تاریخچه آن آشنا شدیم نوبت به بررسی مزایای این ارزدیجیتال می رسد تا ببینیم چرا باید این ارز محبوب را در لیست خرید خود قرار دهیم.

 • بیت کوین در تراکنش‌ها به کاربر استقلال می‌دهد.
 • تراکنش های BTC نامشخص هستند.
 • تراکنش های bitcoin به صورت همتا به همتا انجام می شود.
 • تراکنش های این ارز کارمزد بانکی ندارند.
 • پرداخت ها برای پرداخت های بین المللی کارمزد کمتری دارند.
 • خرید و فروش بیت‌کوین‌ها با موبایل نیز قابل انجام است.
 • تراکنش بیت کوین‌ها ایمن هستند.
 • شبکه آن به آسانی در دسترس همگان قرار دارد.

آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

خرید و فروش بیت کوین در ایران مجاز می باشد. با این حال به دلیل تازه بودن این تکنولوژی در ایران قوانین دقیقی برای صرافی ها تهیه شده است و قوانین در این عرصه وجود دارد.

اگر هنگام خرید و فروش ارزدیجیتال و بیت کوین از شما کلاهبرداری شد می توانید شکایت تنظیم کنید و به آن رسیدگی خواهد شد. اما صرافی های ارز دیجیتال در ایران مجوز ندارند. با این حال فعالیت برخی از آنها شفاف بوده و می توانید به آنها اعتماد کنید. از ویژگی های یک صرافی قابل اعتماد برای خرید بیت کوین میتوان به تاریخچه فعالیت آن صرافی، دفتر کار ثابت، پشتیبانی و … توجه کرد.

نحوه کسب درآمد از BTC

رایج ترین و بهترین روش کسب درآمد از بیت کوین هولد بیت کوین به معنای خرید بیت کوین و نگهداری آن برای طولانی مدت است که بتوان سود زیادی از این سرمایه گذاری کسب کرد.

یکی دیگر از روش های رایج که البته پر ریسک نیز است خرید و فروش بیت کوین و کسب سود از آن ( ترید) است. بسیاری افراد در بازار ارزهای دیجیتال از این طریق به کسب درآمد مشغول هستند.

از سایر روش‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کسب از طریق بازی های کیریپتویی
 • تبلیغات بنری و … در سایت ها به ازای پرداخت BTC
 • فاست بیت کوین ( برخی سایت ها یا اپلیکیشن ها به ازای دیدن تبلیغات یا کلیک به کاربران خود میزان بسیار کمی بیت می دهند)
 • استخراج bitcoin

معرفی بهترین کیف پول برای انواع ارز دیجیتال

برای نگهداری انواع ارز دیجیتال باید از یک کیف پول مناسب و امن استفاده کنید. بهترین روش برای افراد مبتدی استفاده از کیف پول و امکانات خود صرافی ها است. با این حال برخی از بهترین کیف پول ها برای نگهداری در لیست زیر آمده است:

 • کیف پول سخت افزاری لجر
 • کیف پول سخت افزاری ترزور
 • کیف پول نرم افزاری بیت کوین ولت
 • کیف پول نرم افزاری تراست ولت
 • کیف پول نرم افزاری بلو ولت
 • کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال سرمایکس

کیف پول سخت افزاری یا سرد یک کیف پول الکترونیکی و فیزیکی است که امنیت بالایی نیز دارد. اما کیف پول نرم افزاری همانطور که از نام آن مشخص است روی گوشی یا سیستم کامپیوتری نصب شده و به آسانی قابل استفاده است.

ردیفعنوانتوضیحات
1نام ارزدیجیتال بیت کوینBITCOIN
2نماد ارزدیجیتال BITCOIN BTC
3دسته ارز دیجیتال BITCOIN ارزهای دیجیتال صنعت پرداخت
4خالق ارز دیجیتال BITCOIN ساتوشی ناکاموتو
5سال راه اندازی BITCOIN 2008
6آیا قابلیت استخراج BITCOIN دارد
7تعداد سکه های BITCOIN 21 میلیون
8وبسایت رسمی بیت کوین https://www.bitcoin.org
9گیت هاب بیت کوینhttps://github.com/bitcoin/bitcoin
10توئیتر بیت کوینhttps://twitter.com/bitcoin