عرضه اولیه دیفای (IDO) چیست؟ با نحوه شرکت در عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز آشنا شوید

عرضه اولیه دیفای (IDO) نوعی عرضه ارز دیجیتال است که در صرافی غیر متمرکز (DEX) صورت می گیرد. نقشه اصلی در فرایند IDO بر عهده استخرهای نقدینگی یا LP است. که پس از فروش نقدینگی ایجاد می کند. یک IDO معمولی به کاربران این امکان را می دهد. که در ازای توکن های جدید در طول رویداد تولید توکن، وجوه خود را قفل کنند. سپس برخی از وجوه جمع آوری شده با توکن جدید به یک LP اضافه می شوند تا بعدا به پروژه بازگردانده شوند. دیفای (Defi) یکی از جذاب ترین بخش های دنیای کریپتو است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

عرضه اولیه دیفای که روشی ساده و ارزان برای توزیع توکن های پروژه ها است. مدتی است به وجود آمده، اما هنوز در حال تکامل و ارائه مدل های جدیدی همچون عرضه اولیه مزرعه (IFO) است. کسانی که مایلند به یک عرضه اولیه دیفای وارد شوند. به کیف پول متامسک و مقداری ارز دیجیتال برای پرداخت هزینه تراکنش و اشتراک نیاز دارند. در ادامه باید ضمن تحقیق در مورد پروژه، نگاه دقیق به ساختار IDO و تیم پروژه و توکونومیک، اقدام به سرمایه گذاری مطمئن از طریق DEX کنند.

عرضه اولیه دیفای (IDO) 

از آنجایی که خرید توکن به قیمت زمان راه اندازی آن برای سرمایه گذاران بسیار ارزشمند است. عرضه اولیه توکن فرصتی هیجان انگیز برای سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می رود. البته این همه داستان نمی باشد اگر به عرضه اولیه کوین ICO در شبکه اتریوم در سال ۲۰۱۷ نگاه کنیم. متوجه می شویم که پروژه های کلاهبرداری زیادی موجب ضرر سرمایه گذاران زیادی شده است.

پس از آن جامعه کریپتو روش های جایگزین ارائه توکن، از جمله عرضه اولیه صرافی (IEO)، عرضه اولیه دیفای (IDO) و ارائه توکن امنیتی STO را توسعه داده اند. IDO به یک انتخاب محبوب تبدیل شده اند، اما بیایید ببینیم چه تفاوتی با ICOها دارند و آیا استفاده از آنها برای سرمایه گذاران امن تر است؟

عرضه اولیه کوین (ICO) چیست؟

عرضه اولیه کوین، روشی برای جذب سرمایه است. که به وسیله آن یک پروژه یا کسب و کار نوپا، ارز دیجیتال جدیدی را برای فروش عرضه می کند. روش های تامین مالی جمعی می تواند متفاوت باشد. مانند استفاده از یک پلتفرم صرافی متمرکز برای مدیریت فرایند (IEO)، کار با یک تنظیم کننده مالی محلی (STO)، یا انجام آن به تنهایی (ICO). برخی از سرمایه گذاران این کوین ها را برای مصارف خود خریداری می کنند. در حالی که برخی دیگر این کار را برای پس انداز و سرمایه گذاری انجام می دهند.

تفاوت عرضه اولیه دیفای و کوین

روش های مورد استفاده در ICO و IDO کاملا متفاوت هستند حتی اگر نتایج عمدتا یکسان باشند. در اینجا یک توضیح اجمالی درمورد تفاوت ICO و IDO ارائه می دهیم:

 • فرایند بررسی پروژه IDO بر عهده DEX است. اما پروژه ICO بررسی نمی‌شود زیرا پروژه فروش را خودش اجرا می کند.
 • در پروژه IDO، وجوه سرمایه گذاران را  DEX مدیریت می کند. اما در پروژه ICO خود این پروژه وجوه سرمایه گذاران را مدیریت می کند.
 • قرارداد های هوشمند: در پروژه IDO، قرارداد های هوشمند را DEX ایجاد و اجرا می کند. اما در پروژه ICO، خود این پروژه قرارداد های هوشمند را ایجاد و اجرا می کند.
 • در پروژه IDO استخرهای نقدینگی در DEX باز می شوند. در پروژه ICO، پروژه باید یک صرافی را پیدا کند تا در آن لیست شود.

روش کار عرضه اولیه دیفای (IDO)

عرضه اولیه دیفای (IDO) برای تسهیل فروش توکن خود از یک صرافی غیر متمرکز (DEX) استفاده می کند. یک پروژه ارز دیجیتال توکن های خود را در اختیار DEX قرار می دهد. کاربران وجوه خود را از طریق پلتفرم سپرده گذاری و تضمین می کنند و DEX توزیع و انتقال نهایی را تکمیل می کند. این فرایندها خودکار هستند و از طریق قراردادهای هوشمند روی بلاکچین انجام می شوند.

درباره تراکنش محرمانه در بلاکچین چه می دانید؟

قوانین و مراحل عرضه اولیه دیفای به صرافی غیر متمرکزی که مجری عرضه است. بستگی دارد اما چند روش رایج وجود دارد:

 1. پس از یک فرایند بررسی یک پروژه برای اجرای یک IDO بر روی یک DEX پذیرفته می شود. آنها بخشی از توکن ها را با قیمت ثابت عرضه می کنند. کاربران در ازای این توکن ها وجوه خود را قفل می کنند. سرمایه گذاران توکن ها را بعدا در طی رویداد تولید توکن (TGE) دریافت خواهند کرد.
 2. معمولا یک لیست انتظار از سرمایه گذاران وجود دارد. برای پیوستن به این لیست ممکن است مجبور شوید کارهای بازاریابی را تکمیل کنید. یا به سادگی آدرس کیف پول خود را ارائه دهید.
 3. برخی از وجوه جمع آوری شده برای ایجاد یک استخر نقدینگی با توکن پروژه استفاده می شود. مابقی بودجه در اختیار تیم قرار می گیرد. سپس سرمایه گذاران می توانند توکن را پس از TGE معامله کنند. به طور معمول نقدینگی ارائه شده برای مدت معینی قفل می شود.
 4. در TGE، توکن ها به کاربر منتقل می شوند و استخرهای نقدینگی برای معامله باز می شود.

ورود و شرکت در عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز

برای ورود به یک IDO، به یک کیف پول رمزنگاری نیاز دارید که بتواند به برنامه های کاربردی مانند MetaMask یا Binance Chain Wallet متصل شود. همچنین برای خرید توکن ها و پرداخت هزینه تراکنش ها به مقداری ارز دیجیتال نیاز خواهید داشت. رمزارزی که به آن نیاز دارید بستگی به فروش دارد و حتی اگر در یک IFO (عرضه اولیه مزرعه) شرکت می کنید، می تواند توکن های LP باشد.

بعد از اینکه کیف پول خود را آماده کردید، باید با استفاده از دکمه اتصال که معمولا در گوشه سمت راست بالا یافت می شود، به IDO DApp متصل شوید.

اکنون دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه قفل کردن وجوه خود در آماده سازی برای فرایند تولید توکن به شما داده می شود. اطمینان حاصل کنید که وجوه کافی برای پرداخت کارمزد تراکنش های خود را نیز دارید. در بیشتر موارد، پس از اتمام دوره اشتراک، توکن ها به کیف پول شما منتقل می شوند. با این حال برخی از عرضه ها ممکن است توکن های جدید شما را برای مدت معینی قفل یا به اشتراک بگذارند. قبل از شرکت در IDO حتما جزئیات را مطالعه کنید.

پرطرفدارترین لانچ پدهای عرضه اولیه دیفای

تعداد زیادی DEX در میان بلاکچین های مختلف وجود دارد که خدمات عرضه اولیه دیفای (IDO) ارائه می دهند. یک راه ساده برای جستجو در میان آنها، از طریق فهرست CoinGecko کوین های برتر لانچ پد بر اساس سرمایه بازار است. هر DEX که سکه مخصوص به خود را داشته باشد که تقریبا همه آنها دارند در لیست موجود است. با این حال، فراموش نکنید که ارزش بازار بزرگ لزوما به این معنی نیست که DEX قابل‌ اطمینان یا قابل اعتماد است. قبل از انتخاب یک DEX برای استفاده در یک IDO، باید از این اطلاعات همراه با سایر اصول اساسی استفاده کنید.

نحوه تشخیص یک عرضه اولیه دیفای 

اولین جایی که میتوان یک عرضه اولیه دیفای (IDO) را پیدا کرد، از خود پروژه است. درگیر شدن با جامعه پروژه و دنبال کردن کانال های رسانه های اجتماعی آنها، راه خوبی برای شروع است. همچنین می توانید DEXها را بررسی کنید تا لیست IDOهای آینده آنها مانند PancakeSwap یا DODO را مشاهده کنید. اگر می خواهید یک نمای کلی از همه IDO‌های آینده داشته باشید. CoinMarketCap فهرستی از عرضه های اولیه دیفای را برای مشاهده در دسترس قرار داده است. همه اینها IDO نخواهند بود. اما CoinMarketCap به وضوح مشخص می کند که کدام شان امکان این اتفاق را دارند.

نکات ایمنی در فرایند عرضه اولیه دیفای 

با ترکیبی از سهولت استفاده، مقرون به صرفه بودن و دسترسی، IDOها به یک مدل استاندارد جمع آوری سرمایه برای بسیاری از پروژه های جدید در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده اند. در واقع ارائه توکن به خودی خود به یک صنعت تبدیل شده است. بخش بزرگی از موفقیت در یک عرضه اولیه دیفای (IDO) انتخاب پروژه مناسب است. برای این امر، هیچ چیز بهتر از تحقیقات خوب و دقیق در فضای کریپتو نیست.

درست مانند هر سرمایه‌گذاری نکات ساده و کاربردی وجود دارد که به شما کمک می کند. تا حد امکان خود را در فرایند عرضه اولیه دیفای (IDO) ایمن کنید:

 •  برای اشتراک در عرضه اولیه دیفای (IDO) از لینک صحیح استفاده کنید.
 •  از لانچ پد DEX مطمئن استفاده کنید.
 • در مورد پروژه ای که در آن سرمایه گذاری می کنید تحقیق کنید.
 • شرایط و مقررات عرضه اولیه دیفای (IDO) را بررسی کنید.
 • فقط روی چیزی که توانایی از دست دادن آن را دارید، سرمایه گذاری کنید.

مزایا و معایب عرضه اولیه دیفای 

با گذشت زمان، عرضه های توکن عمدتا برای سرمایه گذاران منصفانه تر و امن تر شده اند. IDOها دارای مزایای مشخصی هستند که از این موضوع پشتیبانی می کند:

 • نیازی نیست مستقیما با یک پروژه سر و کار داشته باشید و به قرارداد های هوشمند آنها اعتماد کنید. یک پلتفرم IDO قابل اعتماد چندین فروش موفقیت آمیز را به پایان خواهد رساند. اگر قرارداد های هوشمند یکسان هستند می توانید به پیشنهاد اعتماد کنید.
 • نقدینگی فورا پس از فروش ارائه می شود. IDOها برخی از وجوه جمع آوری شده در استخرهای نقدینگی را برای ایجاد بازار نقدینگی پس از فروش، قفل می کنند. این امر به کاهش نوسانات کمک می کند.
 • نیازی به ثبت نام نیست برای شرکت در فروش فقط به یک کیف پول و سرمایه نیاز دارید و به اطلاعات شخصی نیازی ندارید. این باعث می شود که آن را برای همه نوع کاربر باز کند. با این حال، فقدان فرایندهای KYC (احراز هویت) یا AML (اقدامات ضد پولشویی) نیز می تواند به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته شود.
 • IDOها مقرون به صرفه و برای پروژه ها در دسترس هستند. معمولا برای یک پروژه کوچک و کمتر شناخته شده، راه اندازی توکن خود از طریق یک DEX نسبت به یک صرافی متمرکز و بزرگ ساده تر و ارزان تر است.
 • IDOها اغلب اقدامات ضد نهنگ دارند به این معنی که هیچ سرمایه گذاری به تنهایی نمی تواند تعداد زیادی توکن خریداری کند.

برخی از نقاط قوت IDO، نقاط ضعفشان نیز هستند. این مشکلات عمدتا از جنبه های غیر متمرکز و ناشناس یک IDO سرچشمه می گیرند. در ادامه به بررسی نقاط ضعف عرضه اولیه دیفای می‌پردازیم:

 • بدون KYC یا AML: سرمایه گذاران و پروژه ها زمانی که بررسی های مناسب انجام شود محافظت می شوند. این اقدامات به جلوگیری از پول شویی و فرار از تحریم های اقتصادی کمک می کند. برای مثال، اگر یک توکن به عنوان یک پوشش امن در نظر گرفته شود. برخی از کشورها ممکن است به طور قانونی در یک IDO شرکت نکنند.
 • دقت کمتر پروژه ها: توزیع توکن خود از طریق یک فرایند عرضه اولیه دیفای (IDO) برای یک پروژه نامعتبر بسیار ساده تر از این است. که از طریق یک IEO با یک مبادله بزرگ و تنظیم شده انجام شود.

چه آینده ای در انتظار مدل عرضه اولیه دیفای است؟

در حالی که مدل بالا یک عرضه اولیه دیفای (IDO) معمولی است. عرضه های توکن همیشه در حال تغییر است. به عنوان مثال، ما مدل عرضه اولیه مزرعه یا  IFO) Iitial Farm Offering) را داریم که محبوبیت فزاینده ای دارد. سخت است که بگوییم آیا میتوان آن را یک IDO سنتی نامید یا خیر، اما به همان مفاهیم اصلی بستگی دارد: استخرهای نقدینگی و صرافی های غیر متمرکز.

سرمایه گذاران به جای قفل کردن مستقیم توکن های خود، ابتدا باید در LP مالی غیر متمرکز (DeFi) سهام داشته باشند تا توکن های LP را به دست آورند. به عنوان مثال، پروژه ای که می خواهد توکن خود را برای BNB در یک IFO در PancakeSwap بفروشد. سرمایه گذاران را ملزم می کند که سهام BNB و CAKE را در BNB-CAKE LP داشته باشند.

سپس توکن های BNB-CAKE LP برای توکن های جدید قفل می شوند و BNB را در زمانی که CAKE می سوزد دریافت می کند. تعداد توکن هایی که دریافت می کنید به تعداد شرکت کنندگان در فروش بستگی دارد و هرگونه وجوه اضافی به شما بازگردانده می شود. حتی ممکن است اقداماتی برای عادلانه تر کردن سهم سرمایه گذاران کوچک از عرضه اولیه دیفای مانند ویژگی های فروش پایه و فروش نامحدود در آینده PancakeSwap IFO وجود داشته باشد.

یکی دیگر از تغییرات احتمالی IDO ممکن است الزام فرایند های احراز هویت یا KYC و جلوگیری از پول شویی یا همان AML باشد. رگولاتورهای مالی در سراسر جهان علاقه بیشتری به DeFi و وضعیت نظارتی آن دارند. AML و KYC اکنون برای صرافی های متمرکز استاندارد هستند و DEXها نیز ممکن است در آینده مشمول قوانین مشابهی باشند.

دیگر مقالات و اخبار حوزه ارز دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

bitcoin
Bitcoin (BTC) 39,225,201,400.00
39,225,201,400 ریال
ethereum
Ethereum (ETH) 2,204,618,874.60
2,204,618,875 ریال
tether
Tether (USDT) 571,990.21
571,991 ریال
bnb
BNB (BNB) 345,007,768.80
345,007,769 ریال
solana
Solana (SOL) 96,554,782.20
96,554,783 ریال
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) 2,201,888,622.00
2,201,888,622 ریال
usd-coin
USDC (USDC) 572,952.38
572,953 ریال
xrp
XRP (XRP) 302,271.59
302,272 ریال
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 94,733.47
94,734 ریال
the-open-network
Toncoin (TON) 3,709,022.40
3,709,023 ریال