قیمت دوج کوین (DOGE)

دوج کوین چیست و چه کاربردی دارد؟ شاید تعجب کنید اما دوج کوین ارز دیجیتالی بود که در ابتدا بر اساس یک شوخی اینترنتی ساخته شد. اما حالا ارزش چند ده میلیارد دلاری داشته و در رده‌های بالای بازار ارز دیجیتال دیده می‌‌شود. افراد معروفی مانند ایلان ماسک از دوج کوین حمایت می‌کنند و برای بهبود آن برنامه‌های زیادی در دست دارند. کاربران ایرانی فعال در حوزه ارزهای دیجیتال علاقه زیادی به رمز ارز دوج کوین دارند. اما این علاقه محدود به کاربران ایرانی نیست و کاربران خارجی نیز تمایل به خرید و فروش این رمز ارز دارند. با سلام بیت همراه باشید.

این ارز دیجیتال به دلیل رتبه نسبتا خوب خود و همچنین قیمت بسیار پایین آن، افراد زیادی را مجاب به خرید می‌کند. افراد بسیار زیادی به قصد سرمایه گذاری و با رویای ثروتمند شدن برای خرید دوج کوین اقدام می‌کنند. اما افراد زیادی نیز این رمز ارز را به خاطر خودش و اهداف پشت آن خریداری می‌کنند. خیلی‌ها dogecoin را «پول خودمانی» یا «پول فقرا» می‌نامند. زیرا عقیده دارند این رمز ارز واقعا برای خود مردم است. اگر شما هم به دوج کوین علاقه دارید و به فکر یادگیری آن هستید، توصیه می‌کنیم به ادامه مقاله توجه کنید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

دوج کوین چیست؟

داستان و ماجرای پشت ساخت دوج کوین چیست و چه تفاوتی با دیگر ارزهای دیجیتال دارد؟ نام اختصاصی دوج کوین، DOGE است و به عبارت ساده یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین برای انتقال ارزش (پول) است. با وجود این، این ارز دیجیتال تفاوت‌های اساسی و عمده با بیت کوین و دیگر رمز ارزها دارد. از مهم‌ترین این تفاوت‌ها می‌توان به هدف اولیه آن که پیش‌تر ذکر شد، اشاره کرد.

دوج کوین چیست ؟ تاریخچه ساخت آن به چه سالی بر می‌گردد؟

در دسامبر ۲۰۱۳ قیمت هر واحد بیت کوین به ۱۰۰۰ دلار رسید و این عامل باعث شدن تا مردم جهان با دید جدی‌تری به ارزهای دیجیتال نگاه کنند. برنامه نویسی به نام بیلی مارکوس در همان زمان، ارز دیجیتال خود را برنامه نویسی کرد. دوج کوین در اواخر سال ۲۰۱۳ و به کمک جکسون پالمر متولد شد.

بیلی مارکوس، بدون اهمیت دادن به پذیرش یا عدم پذیرش مردم و میزان موفقیت در بازاریابی و فقط به قصد شوخی و تفریح، یک سیستم پرداخت آنلاین خودمانی و دوستانه ساخت. اسم و ایده لوگوی رمز ارز dogecoin از نژاد سگ «شیبا اینو» گرفت شده و پیش از این مردم از کلمه دوج و تصویر سگ شیبا به عنوان میم «meme» یا همان طنز اینترنتی استفاده می‌کردند.

بنابر این در پاسخ به سوال دوج کوین چیست ؟ باید بگوییم که این ارز دیجیتال در ابتدا برای هدف خاصی ساخته نشده و صرفا برای یک شوخی طراحی شد. شاید جالب باشد که بدانید dogecoin در دسته‌ای از ارزهای دیجیتال به نام «میم کوین» قرار گرفته است. توسعه دهندگان این رمز ارز برای ایجاد دوج کوین از کد یک ارز دیجیتال دیگر به نام لاکی کوین که در آن زمان شناخته شده بود، استفاده کردند. به همین دلیل میتوان گفت که این رمز ارز از لاکی کوین فورک شده است.

علت محبوبیت دوج کوین چیست ؟

dogecoin با تمام چالش‌ها و مشکلاتی که پیش رو داشت، به یکی از محبوب‌ترین رمز ارزها تبدیل شد. محبوبیت این رمز ارز از همان ابتدا خود را نشان داد؛ به طوری که تنها یک ماه پس از معرفی آن، بازدید وبسایت رسمی این ارز دیجیتال به به بیش از یک میلیون نفر رسید. شهرت این رمز دیجیتال تا جایی است که بسیاری از افراد از لوگوی دوج کوین بر روی تمام وسایل، لباس و… استفاده می‌کردند. دلایل مهمی که باعث محبوبیت این میم کوین شدند عبارتند از:

اسم و لوگوی بامزه

نام و لوگوی بامزه این میم کوین توجه هر فردی را به خود جلب می‌کند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که طنز موجود در نام و لگوی این ارز دیجیتال خود به عنوان یک نیروی محرک برای جذب مشتریان عمل می‌کند.

عرضه در یک زمان بسیار مناسب

در مبحث دوج کوین چیست ؟ باید بگوییم که یکی از دلایل موفقیت این رمز ارز، عرضه آن در یک زمان بسیار مناسب بود. اواخر سال ۲۰۲۰ و درست در زمانی که در کشور چین بحث بر سر ممنوعیت بیت کوین بر سر زبان بود و قیمت بیت کوین پس از رکورد شکنی بی نظیر خود، در یک روند نزولی قرار داشت، دوج کوین در برخی شبکه‌های اجتماعی به مردم معرفی شد و افراد زیادی را جذب خود کرد و در ۱۸ دسامبر سال ۲۰۱۳ که بیت کوین نصف ارزش خود را از دست داد، قیمت dogecoin در یک روز حدود ۴۵۰ درصد رشد داشت.

کاربرد در خیریه ها و حمایت های مالی

اعضای جامعه دوج کوین با حمایت‌های مالی و کمک به اهداف خیریه، نام این پروژه را وارد رسانه‌های معروف و بزرگ کرده و این موضوع به پایداری رشد و محبوبیت این رمز ارز کمک کرد.

کاربرد در پرداخت های کوچک

اگر چه اوج محبوبیت دوج کوین در سال ۲۰۲۱ بود، اما همواره مردم از آن به عنوان روش پرداخت سریع و ارزان یاد می کنند.

حمایت افراد مشهور جهان

در مبحث دوج کوین چیست ؟ باید بدانید که یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل موفقیت این مرز ارز، حمایت سلبریتی‌های بزرگ جهانی از آن است. لیست سلبریتی‌هایی که حمایت خود را از این ارز دیجیتال نشان داده‌اند، روز به روز در حال افزایش است. از جمله این افراد مشهور می‌توان به کارول باسکین، جین سیمونز، مارک کوبان، کای گرین، اسنوپ داگ و لیل یاچی اشاره کرد. قابل توجه‌ترین سلبریتی تاثیر گذار بر ارز دیجیتال dogecoin، کسی نیست جز ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، که ثروتمندترین فرد جهان است.

دوج کوین چیست ؟ چگونه کار می‌کند؟

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، توسعه دهندگان این رمز ارز از کدهای یک شبکه به نام لاکی کوین استفاده کردند و به نوعی می‌توان این رمز ارز را یک فورک از رمز ارز لاکی کوین دانست. خود لاکی کوین هم یک فورک یا انشعاب از لایت کوین بوده و لاین کوین نیز یک فورک از بیت کوین است. بنابراین شبکه‌های خرید بیت کوین، لایت کوین، لاکی کوین و دوج کوین از نظر چگونگی کار و ساختار به یکدیگر شباهت دارند. به عبارت دیگر نحوه کار این رمز ارزها یکی است و تنها برخی از جنبه‌ها مانند زمان عرضه کل و زمان بلاک متفاوت است.

خرید دوج کوین در ایران

دوج کوین چیست ؟ چگونه آن را بخریم؟ برای خرید دوج کوین در ایران باید به صرافی خرید و فروش ارز دیجیتال مراجعه کنید. بیشتر کاربران ساکن در ایران، برای خرید دوج کوین به یکی از دو روش زیر عمل می‌کنند:

  1. خرید مستقیم ارز dogecoin از سایت‌های ایرانی با ریال و با استفاده از کارت بانکی
  2. خرید تتر یا بیت کوین با ریال از برخی سایت‌های ایرانی و سپس تبدیل آن به dogecoin در برخی صرافی‌های خارجی مانند کوکوین.

دوج کوین چیست ؟ بلاک چین در دوج کوین

در این مقاله در رابطه با دوج کوین چیست ؟ به طور مفصل صحبت کردیم. دوج کوین نیز مانند بیت کوین برای تمرکز زدایی خود از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. به بیان ساده، بلاک چین یک دفترچه یادداشت دیجیتال است و اطلاعات آن بدون هیچ تغییری بین مردم توزیع می‌شود. این کار باعث می‌شود که هیچ کس نتواند صحت بلاک چین را زیر سوال ببرد. زیرا یک نسخه از آن در دسترس همه است. به اعضای شبکه دوج کوین نود (node) گفته می‌شود و شامل ماینرها است. اگر کسی قصد فروش dogecoin به شخص دیگری را داشته باشد، درخواست خود را در قالب تراکنش برای نودها می‌فرستد. نودها با چک موجودی فرد فروشنده، امکان پذیر بودن تراکنش را چک می‌کنند.

باید بدانید که این دفترچه‌های دیجیتال دوج کوین برگه‌هایی دارد که در بلاک چین به آن‌ها بلاک گفته می‌شود. اگر تراکنش‌ها با قوانین شبکه مغایرت نداشته باشد، معتبر بوده و قابل انجام است.

نتیجه گیری:

تحلیلگران به نام حوزه رمز ارزها معتقدند که دوج کوین با توجه به ریزش 100 درصدی که از اوج تاریخی خود داشته میتواند تا سال 2022 به قیمت تقریبی 0.6 دلار برسد. در زمان انتشار این مقاله دوج کوین از سقف تاریخی خود بسیار فاصله گرفته و به قیمتی معادل 0.06 دلار معامله می‌شود. ایلان ماسک شخص پر نفوذ بازار رمز ارزها هم به تازگی باز هم حمایت خود از این رمز ارز را اعلام کرده و باعث پامپ 10 درصدی آن در بازار نزولی شده است.