پرایوسی کوین چیست؟ معرفی بهترین ارزهای دیجیتال حریم خصوصی

پرایوسی کوین چیست

در دنیای کریپتوکارنسی، معاملات مختلف و خرید و فروش ارز دیجیتال برای رسیدن به بالاترین میزان از سود باید نگاهتان به همه جوانب باشد. تراکنش های بدون کارمزد، حفظ امنیت کاربران، خصوصی ماندن مراحل معامله و … از مهمترین عواملی است که کاربر در حین معامله به آن توجه ویژه دارد. همین توجه کاربران به حفظ حریم خصوصی و امنیت در هر معامله و خرید و فروش ارز دیجیتال منجر به شکل‌گیری رمز ارزهایی تحت عنوان پرایوسی کوین (Privacy Coin) شده و توسعه دهندگان ارز دیجیتال حریم خصوصی را به مرور وارد بازار کردند. پرایوسی کوین ها سد محکمی هستند که تقریباً هیچ قابلیت نفوذی نداشته و تمامی اطلاعات را از اول تا آخر مخفیانه نگه می دارند، اما چطور؟

در این مقاله قرار است به این سوال مهم یعنی ورود پرایوسی کوین به بازار و عملکرد کلی آن اشاره کنیم. البته در انتها هم چند مورد از بهترین پرایوسی کوین ها را معرفی کرده ایم. پس با “سلام بیت” همراه شوید!

پرایوسی کوین چیست؟

بنا بر ادعای توسعه دهندگان پرایوسی کوین‌ قرار است امنیت کاربر و معاملاتش را در دنیای کریپتوکارنسی حفظ کنند. مثلاً وضعیتی را در نظر بگیرید که به‌راحتی متوجه نشوید کدام کاربر چه چیزی را برای چه کسی فرستاده است. یعنی همه فعالیت مالی او با درجه بالایی ناشناس باقی بماند. چنین چیزی هر چقدر هم درباره اش نشنیده باشید، کاری است که privacy coin انجام می دهد.

همان طوری که استیبل کوین‌ با هدف مقابله با نوسانات ذاتی وارد بازار شد تا بخشی از نیاز کاربران برطرف شود. پرایوسی کوین هم با هدف حفظ حریم خصوصی معاملات کاربر که قرار است کاملاً ناشناس بماند و امنیت کاربر را حفظ کند، وارد دنیای کریپتوکارنسی شد.

این رمز ارزها دقیقا مانند بیت کوین در شبکه بلاک چین تعریف شدند ولی آنچه موجب تمایز آنها از سایر رمز ارزها شده همین تکنیک پیشرفته حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربر است که در نامگذاری این مدل ارز دیجیتال هم تأثیر خودش را گذاشته است.

البته پرایوسی کوین ها فقط ناشناس معامله نمی شوند بلکه این دسته از ارزهای دیجیتال آزادی مالی بیشتری نسبت به دیگر رمز ارزها از جمله همان بیت کوین دارند. بر خلاف بیت کوین که در حین تراکنش آدرس فرستنده را منتشر می کنند، ارز حریم خصوصی قابل ردیابی نیست.

برخلاف دیگر رمز ارزها که تراکنش همتا به همتا دارند و از همین طریق به راحتی می توان به آدرسشان پی برد، در پرایوسی کوین اصلاً چنین چیزی امکان ندارد و از آن مهم تر اینکه مقدار تراکنش نیز به عموم نمایش داده نم ‎‌شود در نتیجه میزان تراکنش و عملاً فعالیت و تراکنش مالی کاربر کاملا ناشناس باقی مانده و قابل ردیابی نیست.

با این مقدمه می توان نتیجه گرفت که اگر انجام فعالیت محرمانه مالی برای شما اهمیت ویژه دارد و می خواهید هیچ تراکنشی حتی یک ‌ذره هم قابل شناسایی نباشد. باید وارد دنیای خرید و فروش بهترین پرایوسی کوین‌ ها شوید که تضمین کننده سود سرمایه تان در آینده باشد.

آشنایی با انواع پرایوسی کوین

آشنایی با انواع پرایوسی کوین
آشنایی با انواع پرایوسی کوین

تا اینجا با ماهیت کلی privacy coin آشنا شدید اما قبل از اینکه سراغ چرایی توسعۀ این رمز ارزها برویم بیایید که نگاهی به کلیات آن داشته باشیم.

پرایوسی کوین ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. دسته اول به صورت پیش فرض (default) حریم خصوصی کاربر را حفظ کرده و هیچ اطلاعاتی از فعالیت مالی او را نشان نمی دهد. مثلاً رمز ارز مونرو (Monero) با این ویژگی شناخته شده و یکی از بهترین ارزهای حریم خصوصی در دنیای ارز دیجیتال است.

دسته دوم پرایوسی کوین ها هم قرار است ناشناس باقی بماند اما انتخاب آن را بر عهدۀ کاربر گذاشته شده، یعنی کاملاً به صورت انتخابی (optional) اطلاعات مالی را مخفی کرده یا اعلام می کنند. پرایوسی کوین زی کش (Zcash) از بهترین پرایوسی کوین های دسته دوم است. خب حالا به سؤالی که در ابتدای بحث مطرح کردیم، باز می گردیم! اصلاً چرا privacy coin به وجود آمدند؟!

چرا پرایوسی کوین راه‌اندازی شد؟

بسیاری از متخصصان مالی معامله ارز حریم خصوصی را عاملی برای افزایش پول شویی آن هم در سطح کلان و بین المللی می دانند. در صورتی که معامله گران در پاسخ به چنین انتقادی فعالیت مالی را امری کاملا خصوصی و در حریم شخصی افراد می دانند که باید امنیت آن کاملاً حفظ شود.

گروهی دیگر نیز ادعا می کنند که فعالیت افراد در دنیای رمز ارزها آزاد است و کسی نباید محدودیتی برای معامله گران تعریف کند. در همین راستا بود که توسعه دهندگان با تکیه بر دیگر باگ ها و کمبود هایی که در دنیای رمز ارزها دیده می شد. توسعه دهندگان، پرایوسی کوین برای اولین بار یعنی سال ۲۰۱۳ وارد دنیای کریپتوکارنسی کردند و کمی بعدتر یکی از بهترین پرایوسی کوین ها یعنی مونرو رونمایی شد.

قانونی بودن پرایوسی کوین

بسیاری از کاربران که علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در دنیای رمز ارزها هستند، درباره قانونی بودن معاملات privacy coin نگران هستند.

قانونی بودن معاملات پرایوسی کوین ها بر اساس قوانین هر کشور مشخص می شود. مثلاً در حال حاضر کره جنوبی و استرالیا صرافی ها را از اینکه ارز حریم خصوصی را به کاربران شان پیشنهاد دهند، منع کردند ولی در ژاپن تمام سیستم پرایوسی کوین ممنوع است.

میزان امنیت و حفظ حریم خصوصی واقعی است؟

بعد از آشنایی مختصر، بسیاری از کاربران درباره میزان حفظ حریم خصوصی در معاملات پرایوسی کوین می‌پرسند. سؤال اصلی شان این است که آیا این رمز ارزها واقعا امنیت بالایی داشته و خصوصی هستند؟

توسعه دهندگان برای پاسخ به این سؤال تحلیل جالبی دارند. آنها می گویند که با توسعه ابزارهای آنالیز و تحلیل از یک طرف و کامپیوترهایی که روز به روز با قدرت بیشتر و تکنولوژی بالاتری تولید می شوند از طرف دیگر، می توان به‌سادگی در هر لایه ای نفوذ کرد. در نتیجه پاسخ به سؤال این که آیا واقعامعاملات پرایوسی کوین خصوصی است کمی سخت می شود.

البته در شرایط فعلی و با تکنولوژی روز دنیا، نفوذ به شبکه ارزهای حریم خصوصی در بلاک چین چندان هم ساده نیست. اطمینان به این سد محکم به‌قدری زیاد بود که آژانس‌های حقوقی که علاقۀ زیادی به بررسی و تحلیل میزان نفوذ به سیستم معاملات پرایوسی کوین مونرو داشتند، در سال ۲۰۲۰ برای کسی که بتواند به داخل شبکه نفوذ کرده و آن را کرک کند، جایزه ۶۲۵ هزاردلاری تعیین کردند.

افراد بسیاری به این کار ترغیب شدند و حتی شرکتی به نام سیفر تریس (CipherTrace) ادعا کرد که توانسته به تعدادی از معاملات مونرو نفوذ کند. ولی در عمل هنوز چنین اتفاقی نیفتاده و معاملات privacy coin واقعاً تبدیل به سد محکمی در دنیای معاملات ارز دیجیتال شده است.

چرا باید از پرایوسی کوین‌ها استفاده کنیم؟

تا اینجا ارز حریم خصوصی را صرفاً به‌عنوان رمزارزهایی معرفی کردیم. که قرار است مسیر معامله کاربران را کاملاً امن و ناشناس نگه داشته و حریم خصوصی هر معامله را حفظ کند. علاوه بر این مورد برخی کاربران هنوز دربارۀ چرایی استفاده از این رمزارزها سؤال دارند.

توسعه‌دهندگان دلایل مهم استفاده از رمز ارزها را

  • رعایت پروتکل حفظ حریم شخصی
  • پنهان ماندن هویت کاربر
  • افزایش قابلیت معاوضه‌پذیری
  • پرداخت مالی آسان برای کشورهایی که در تحریم هستند
  • حفظ اطلاعات مشتریان (ویژه کسب‌وکارهایی که خریدوفروش با ارزدیجیتال حریم خصوصی را قبول دارند)

می‌دانند. البته همان طوری که در ابتدای مقاله اشاره کردیم همچنان بسیاری از متخصصان مالی این شبکه را فرصتی برای دور زدن قانون و پول شویی می دانند.

معرفی مهم ترین پرایوسی کوین ها

معرفی مهم ترین پرایوسی کوین ها
معرفی مهم ترین پرایوسی کوین ها

حالا که با کلیات دنیای privacy coin آشنا شدیم، بد نیست که به تعدادی ارز دیجیتال حریم خصوصی نیز اشاره کنیم. در متن مقاله گذرا به اسم دو رمز ارز مهم یعنی مونرو و زی‌کش اشاره کردیم ولی علاوه بر این پرایوسی کوین های دیگری هم توسط توسعه دهندگان در سال های اخیر روانه بازار شده که توانسته حسابی رتبه خوبی از کاربران بگیرد.

مونرو (Monero)، بهترین پرایوسی کوین بازار

توسعه دهندگان مونرو را تنها رمز ارزی می دانند که اساساً (by default) به‌صورت کوین حریم خصوصی طراحی شد. برخلاف زی کش کاربران در معاملات مونرو به صورت دلخواه نمی توانند امنیت معامله را تعیین کنند زیرا معامله مونرو با حفظ حریم شخصی است.

برای حفظ این امنیت، رمز ارز مونرو برای هر معامله از متدی به نام ناشناس کردن آدرس (by default) استفاده می کند که باعث پنهان ماندن تمام اطلاعات محرمانه با استفاده از آدرس های مخفی و امضاهای حلقوی (ringCT) در هر معامله می شود. 

رمزارز زی‌کش (Zcash)

یکی دیگر از بهترین پرایوسی کوین‌ ها که در ابتدای مقاله به نامش اشاره کردیم، زی کش است. این کوین برای محرمانه ماندن انتخابی هر معامله، از نوعی محاسبه ریاضیاتی و رمزنگاری اثبات بدون صفر (Zero-knowledge proof) بدون منتشر کردن اطلاعات آن تراکنش استفاده می کند. و باعث می‌شود تا آدرس و میزان معامله کاملاً محرمانه باقی بماند. در نتیجه کاربر این حق انتخاب را دارند که معامله را با محرمانه ماندن آدرس گیرنده یا فرستنده انجام داده و مبلغ تراکنش را پنهان نگه دارد.

رمزارز دش (Dash)، سومین پرایوسی کوین محبوب

سومین privacy coin پرطرفدار در میان معامله گران رمز ارز دش است. دش بر اساس کد های بیت کوین و لایت کوین طراحی شده و برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ در بازار کریپتوکارنسی رونمایی شد.

دش بعد از مونرو و زی کش سومین پرایوسی کوین محبوب است و در صرافی های بایننس، هیوبی و کوین بیس معامله می شود. در ضمن اگر علاقه مند معامله دش بودید، خوب است بدانید که این دش توسط کیف پول های تراست ولت، مث ولت، اکسودوس، کوین بیس و دش کور پشتیبانی می شود.

دیکرد (Decred)، ورود به بازار از سال ۲۰۱۶

دیکرد برای اولین‌ بار در سال ۲۰۱۶ وارد بازار شد و به عنوان یک پرایوسی کوین نه تنها با هدف حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران بلکه برای دسترسی به شبکه ای که با تمام کاربران و معامله گرانش، تعامل دارد راه اندازی شد. 

توسعه دهندگان دیکرد ادعا دارند که این پرایوسی کوین با هدف سیاست های تأمین مالی پایدار وارد بازار شده تا همزمان از اثبات کار و اثبات سهام در سیستم ماینینگ بهره ببرد.

دنیای غیر متمرکز و ارزهای حریم خصوصی

تا اینجا با رمز ارزهایی در دنیای کریپتوکارنسی آشنا شدیم که قرار است حریم خصوصی کاربر، معاملات و میزان تراکنش را کاملاً مخفی نگه دارند. خرید و فروش پرایوسی کوین همان اندازه که طرفدار دارد. مخالفانی سرسخت و جدی هم دارد که خواهان رسیدگی سریع دولت ها به روند معاملات هستند. 

با این حال اگر قصد ورود به دنیای معاملات بهترین پرایوسی کوین ها و ارز دیجیتال حریم خصوصی را دارید، توصیه می‌کنم که حتماً از طریق بلاگ سلام بیت آموزش های بیشتری را دنبال کنید.

آیا بیت کوین هم نوعی پرایوسی کوین است؟

بیت کوین در بستر بلاک چین قرار دارد و تمامی معاملات و مشخصات کاربر در شبکه نمایش داده می شود. پس با هدف صرفاً خصوصی بودن روی بیت کوین تمرکز نداشته باشید.

آینده پرایوسی کوین ها چگونه ارزیابی می شود؟

با توجه به قوانین متفاوت هر کشور و حذف این رمز ارزها از بعضی صرافی ها همراه با فشار قانونی برای کاهش معاملات پرایوسی کوین، برای سرمایه‌گذاری در این حوزه باید هر روز معاملات را دنبال کرد. با تکیه‌ بر تحلیل دقیق هر نمودار خرید یا فروش را کلید زد.

بهترین پرایوسی کوین برای معاملات کدام ها هستند؟

با توجه به کیف پول ها و صرافی هایی که از پرایوسی کوین پشتیبانی می کنند. مونرو و دیگر رمز ارزهایی که در این بلاگ معرفی کردیم انتخاب خوبی برای خرید است. در عین‌ حال بهترین پیشنهاد قبل از معامله بررسی مداوم نمودار و تحلیل قیمت ها است.


دیگر مقالات بلاگ سلام بیت را نیز مطالعه نمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

bitcoin
Bitcoin (BTC) 39,225,201,400.00
39,225,201,400 ریال
ethereum
Ethereum (ETH) 2,204,618,874.60
2,204,618,875 ریال
tether
Tether (USDT) 571,990.21
571,991 ریال
bnb
BNB (BNB) 345,007,768.80
345,007,769 ریال
solana
Solana (SOL) 96,554,782.20
96,554,783 ریال
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) 2,201,888,622.00
2,201,888,622 ریال
usd-coin
USDC (USDC) 572,952.38
572,953 ریال
xrp
XRP (XRP) 302,271.59
302,272 ریال
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 94,733.47
94,734 ریال
the-open-network
Toncoin (TON) 3,709,022.40
3,709,023 ریال