مسترنود (Masternode) چیست؟ آشنایی با کسب درآمد از مسترنود و شیوه راه‌اندازی آن

نودها و مسترنود ها (Masternode) موضوعاتی هستند که به تازگی در حوزه بلاکچین مورد توجه قرار گرفته‌اند. چراکه آنها جزء حیاتی زیرساخت بلاکچین هستند. بدون نودها داده‌های یک بلاکچین قابل دسترسی نخواهد بود. می‌توان گفت که نودها زنجیره بلوکی هستند و حافظ امنیت کل مجموعه‌اند.

برای درک بهتر این موضوع، باید نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال و blockchain را بیاموزید. همه دارندگان ارزهای دیجیتال، کیف پول‌هایی دارند که رمز ارزهای خود را در آنها ذخیره، ارسال و دریافت می‌کنند. ارتباط این والت‌ها با بلاکچین، آنها را به نودهای شبکه تبدیل می‌کند در واقع هر فرد که به شبکه متصل شود، یک کپی از محتوای بلاک چین در اختیار خواهد داشت و گره‌ای از کل مجموعه است.

مسترنودها فناوری‌های پیشرفته‌‌تری هستند. آن‌ها نسخه کامل بلاکچین را نگه می‌دارند و عملکردهای خاصی را برای کمک به اعضای شبکه ارائه می‌دهند تا سرمایه خود را ایمن نگه دارند. به عبارت ساده‌تر، آنها، رایانه‌ها و سرورهایی با سطوح امنیتی بالاتری هستند که نسخه‌های بلاکچین در آن قرار دارند. در این مقاله به بررسی مفهوم نود و مستر نود و مزایای آن را پرداخته‌ایم و با نحوه کسب درآمد با آن آشنا می‌شویم. پس اگر قصد دارید که کسب درآمد غیرفعال هوشمند را تجربه کنید داشته باشید، این مقاله را از دست ندهید.

بررسی مفهوم نود در بلاکچین

قبل از هر چیز باید مفهوم نود یا گره (ٔNode) را درک کنیم. یک بلاکچین از بلوک‌های داده تشکیل شده است. این بلوک‌های داده در نودها ذخیره می‌شوند (آن را با سرورهای کوچک مقایسه کنید). نودها می‌توانند هر نوع دستگاهی از جمله رایانه، لپ تاپ یا حتی سرورهای بزرگ باشند. نودها زیرساخت یک بلاکچین را تشکیل می‌دهند که به یکدیگر متصل هستند و دائما آخرین داده‌های بلاکچین را با یکدیگر مبادله می‌کنند تا همه گره‌ها آپدیت باشند. در واقع نودها داده‌های بلاکچین را ذخیره، پخش و نگهداری می‌کنند. یک فول نود یا گره کامل اساسا یک دستگاه (مانند یک کامپیوتر) است که شامل یک کپی کامل از تاریخچه تراکنش‌های زنجیره بلوکی است.

نود‌ها در بلاکچین چه می‌کنند؟

زمانی که ماینر یک بلوک جدید از تراکنش‌ها را به بلاکچین اضافه می‌کند، این بلوک جدید در سراسر نودهای شبکه همتا به همتا پخش می‌شوند. هر گره ابتدا اعتبار بلوک را براساس اعتبار امضاء و تراکنش‌ها می‌سنجد و در صورت تایید، آن را می‌پذیرد. پس از پذیرش بلوک جدیدی از تراکنش ها، آن را در بالای بقیه بلوک‌های قبلی قرار می‌دهد. در واقع روند پذیرش بلوک جدید در نودها به صورت زیر است:

 • نودها اعتبار تراکنش‌های بلوک را بررسی می‌کنند. در صورت معتبر بودن آن را می‌پذیرند و در غیر این‌صورت آن را رد می‌کنند.
 • نودها بلوک‌های تراکنش‌ها را ذخیره می‌کنند (ذخیره تاریخچه تراکنش‌های بلاک چین).
 • نودها تاریخچه تراکنش را پخش می‌کنند تا سایر نودهایی که نیاز به همگام‌سازی با بلاکچین را دارند نیز بتوانند تاریخچه خود را بروزرسانی کنند.

مسترنود در زیرساخت ارزهای دیجیتال

مسترنودها بخشی از زیرساختی هستند که ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم و دش را حفظ می‌کنند. برخلاف گره‌های معمولی، مستر نود‌ها بلوک‌های جدیدی از تراکنش‌ها را به بلاکچین اضافه نمی‌کنند. در عوض، آن‌ها بلوک‌های جدید را تأیید می‌کنند و نقش ویژه‌ای در اداره بلاکچین دارند. مسترنودها سرورها یا رایانه‌هایی با آدرس IP ثابت هستند. پیش نیازهای کار شامل کیف پول در حال اجرا، همگام سازی کامل با بلاک چین و فعالیت شبانه روزی است. ایده ایجاد آن متعلق به Evan Duffield ، خالق ارز دیجیتال دارک کوین (Dash) است. متعاقباً، مسترنودهای ارزهای دیجیتال توسط توسعه دهندگان پروژه‌های دیگر مورد استفاده قرار گرفتند.

ویژگی‌های کلیدی مستر نود

برای اینکه بیشتر با این گره‌های ویژه آشنا شوید لازم است نگاهی به خصوصیات آنها داشته باشید:

 1. مستر نودها بلوک‌های جدید تراکنش‌های یک ارز دیجیتال را تأیید می‌کنند، اما بر خلاف سایر نودها، بلوک‌های جدیدی را برای تأیید به شبکه ارسال نمی‌کنند.
 2. مستر نودها بر روی یک سیستم مبتنی بر وثیقه کار می‌کنند، به این معنی که اپراتورها باید مقدار قابل توجهی از ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشند.
 3. در ازای سرمایه‌گذاری در زمان و پول، اپراتورهای مسترنود با درآمد تضمینی از ارزهای دیجیتال، معمولاً درصدی از سهام را پاداش می‌گیرند.

نگاهی عمیق‌تر به Masternode

انواع مختلفی از نودها وجود دارند که با هم زیرساخت یک بلاکچین غیرمتمرکز را تشکیل می‌دهند و به طور جمعی امنیت شبکه به عنوان مثال اوراکل را تامین می‌کنند. نودها دفتر کل عظیم تراکنش‌های عمومی را برای یک رمز ارز حفظ می‌کنند و تراکنش‌های جدید را تأیید می‌کنند. گره‌های اصلی نیز نقش ویژه‌ای در مدیریت و راهبری پروتکل بلاکچین دارند.

راه‌اندازی یک مستر نود مستلزم سرمایه‌گذاری مالی قابل توجه و هزینه‌های جاری است، از جمله سهام قابل توجهی در خود ارز دیجیتال و سخت افزار رایانه‌ای که بسیار گران‌تر از لپ‌تاپ معمولی شماست. همچنین نیاز به تخصص نیز دارد. معمولاً سهمی از پاداش‌های بلوک به عنوان انگیزه‌ای برای اپراتورها با درآمدهای ارزهای دیجیتال برای حفظ مستر نودها در نظر گرفته می‌شود.

دش، فورک بیت کوین، اولین ارز مجازی بود که مدل مستر نود را پذیرفت، سپس بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر این مدل را دنبال کردند.

مقایسه مستر نودها و نودهای دیگر

نودهای کامل نقش مهمی در حفظ عملکرد یک ارز دیجیتال دارند. هر نود کامل شامل یک نسخه کامل از تاریخچه تراکنش‌های بلاکچین است و بلوک‌های جدیدی از تراکنش‌ها را برای تایید توسط نودهای دیگر ارسال می‌کند. هر بار که یک بلوک جدید از تراکنش‌ها ارسال می‌شود، تمام گره‌های دیگر باید تراکنش‌ها را قبل از اضافه شدن به دفتر کل دائمی تأیید کنند. این فرایند شامل مستر نود نیز می‌شود. تفاوت مستر نود و نود کامل در این است که مستر نودها معمولاً تراکنش‌هایی را برای تأیید ارسال نمی‌کنند؛ آنها فقط مواردی را که توسط حالت‌های دیگر ارسال شده‌اند را تأیید می‌کنند.

مستر نودها علاوه بر انجام امور و وظایف یک نود عادی مانند دریافت، ذخیره و انتشار داده‌ها، انجام وظایف دیگری که جدای از ذات بلاکچین است را آسان می‌کنند. این وقایع می تواند رای گیری، فراهم کردن اجرای عملیات پروتکل و پیش بردن قوانین بلاکچین مورد نظر باشد.

راهنمای راه اندازی مسترنود

مسترنود در زمینه ارزهای دیجیتال برای همه قابل استفاده است. از طرف دیگر، باید توجه داشته باشید که دارای محدودیت ورودی است. چراکه نباید اپراتوری اضافه شود که سیستم نتواند به خوبی کار کند و یا مشکوک باشد.یعنی شخص برای استفاده از masternode نیاز به وثیقه و تعهد در واحدهای مختلف یک ارز دیجیتال خاص دارد.

این فرآیند برای اطمینان از این است که مالک مستر نود قدرت تخریب یا فریب دادن سیستم را ندارد. یکی از بهترین کارها برای انجام این کار، سرمایه اولیه زیاد اپراتور masternode است تا در صورت تخلف سرمایه او نیز در خطر باشد.

در اصطلاح فنی، اپراتور مسترنو شانسی برای تقلب نداشته باشد؛ زیرا تخلف او فعالیت و اجرای کل سیستم را به خطر می‌اندازد. بنابراین حتی اگر بخواهد کاری در جهت تقلب انجام دهد، جریمه می‌شود.

راه‌اندازی مسترنود

در ادامه نحوه راه اندازی مسترنود به ترتیب آمده است:

 • باید فضای ذخیره‌سازی برای ذخیره بلاکچین‌ها داشته باشید.
 • باید یک آدرس IP اختصاصی برای راه‌اندازی مستر نود داشته باشد.
 • باید یک سرور برای VPS برای میزبانی کیف پول به‌صورت ۲۴/۷ داشته باشد.
 • باید حداقل مقدار کوین یک ارز دیجیتال خاص داشته باشد. برای masternode دش باید ۱۰۰۰ واحد دش سرمایه داشت که تبدیل آن به دلار به قیمت دش (Dash) در آن روز بستگی دارد. از طرف دیگر، برای مستر نود PIVX  باید ۱۰۰۰۰ واحد PIVX داشته باشید. به عبارت دیگر، حداقل سرمایه به کریپتویی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد.

این موارد برای تمامی masternodeهای ارزدیجیتال صدق می‌کند.

شاید با خود فکر کنید که برای رعایت همه این الزامات، باید مقداری پول خرج کنید. پس چگونه می‌توان با مسترنود درآمد کسب کرد؟ در ادامه با نحوه کسب درآمد از این طریق آشنا می‌شوید.

کسب درآمد با مستر نود چگونه است؟

بسیاری از افراد می‌پرسند آیا می‌توان با مسترنود درآمد کسب کرد؟ بله، کسب درآمدبا مستر نود کاملا امکان پذیر است. شما می‌توانید مستر نودها را راهی در نظر بگیرید که می‌توانید از سود هفتگی یا ماهانه در هر یک از ارزهای دیجیتال خود به دست بیاورید.

ارز دیجیتال باید از الگوریتم  PoS استفاده کند. Pos، مسترنودها را با الگوریتم‌ اثبات‌های دیگر مانند Proof-of-Stake و Proof-of-Work یا ترکیبی از هر دو (LuxCoin) ترکیب می‌کند. این الگوریتم‌ها فرآیندهایی هستند که تراکنش‌ها و بلوک‌های جدید ایجاد می‌کنند. اثبات خدمات، زمانی است که از مستر نودها برای پشتیبانی از این سیستم و ارائه ویژگی‌های برجسته استفاده می‌شود.

ارزهای دیجیتال متعددی نیز دارای مدل‌های پاداش متفاوتی هستند که اپراتور masternode می‌تواند هر ماه یا هر هفته در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کند. برخی این را درآمد غیرفعال هوشمند می‌نامند.

مسترنودها کارایی بیشتری برای بلاکچین غیرقابل تغییر دارند و شبکه را کنار هم نگه می‌دارند. در ازای آن، آنها با ارز دیجیتالی که بلاکچین آن را مدیریت می‌کنند، پاداش می‌گیرند

در مجموع، مستر نودها به عنوان یک جایگزین نسبتا ساده برای ماینینگ در نظر گرفته می‌شوند که به تخصص بسیار کمتری نیاز دارند و هزینه‌های عملیاتی کمتری را متحمل می‌شوند. اما کسب سود جذاب از راه اندازی یک masternode، به ویژه با توجه به سرمایه گذاری‌های اولیه نسبتاً بالا، از جمله سهم ارز و تجهیزات، و هزینه‌های جاری مانند هزینه‌های برق و هزینه‌های میزبانی، همچنان می‌تواند چالش برانگیز باشد.

اگر قبلاً روی یک ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اید که به شما امکان می‌دهد از مسترنود استفاده کنید، باید از گزینه‌های درآمدی آن آگاهی داشته باشید. در عصر کریپتو فعلی، ارزهای رمزنگاری شده زیادی در بازار موجود است که شما را قادر می‌سازد از مسترنودها استفاده کنید. مدل‌های مختلف به چند عامل بستگی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده ایم.

چطور یک کوین مسترنود را انتخاب کنم؟

قبل از سرمایه گذاری کوین‌ها در مسترنود، مطمئن شوید که موارد زیر را بررسی کرده‌اید.

 1. چگونه آن کریپتو کوین به مستر نودها کمک می‌کند؟
 2. ارز دیجیتال انتخابی در سال‌های آینده چقدر قیمت خواهد داشت؟
 3. اگر ارزش تمام کوین و توکن‌ های کریپتو در سال‌های آینده به طور خودکار بیشتر باشد، اجرای masternode برای همه کسانی که با هر یک از سکه‌های انتخابی شما دست به کار شده‌اند بسیار سودآور خواهد بود.
 4. MarketCap رمزارز مسترنود را بررسی کنید
 5. حجم معاملات کوین
 6. پشتیبانی و فعالیت توسعه دهندگان
 7. بررسی اعضای انجمن
 8. این پروژه چه مدت در بازار بوده است؟
 9. شهرت پروژه
 10. اهدای جوایز به اعتبار دهندگان
 11. ROI یا بازگشت سرمایه روزانه، ماهانه و سالانه

پس از تأیید این عوامل، می‌توانید رمزنگاری خود را در مسترنودها مستقر کنند. بلدکس یکی از رمزارزهای مستر نود و قابل اعتمادترین رمزارز برای بسیاری از افراد است. بلدکس راه آسانی برای استقرار مسترنودها دارد.

اپراتورهای masternode معمولاً بین ۵ تا ۲۰ درصد از پاداش بلوک داده شده را به دست می‌آورند. این پاداش‌ها در وهله اول به پرداخت هزینه‌های اجرای مسترنودها کمک می‌کنند، همچنین ایجاد مسترنودهای بیشتر را نیز افزایش می‌دهند.

بهترین ارزهای مسترنود برای سرمایه گذاری کدام هستند؟

در لیست معرفی بهترین کوین های مسترنود، دش محبوب‌ترین است. این اولین ارز دیجیتالی است که شروع به پرداخت پول به صاحبان رمزارز برای مشارکت آنها در شبکه‌ها کرد.

از سوی دیگر PIVX  رقیب Dash و یکی دیگر از مستر نودهای معروف دیگر است که ارزش سرمایه‌گذاری را دارد. این شبکه یک ویژگی عالی دارد که به همه اعضای خود اجازه رای می‌دهد.

همچنین Chaincoin یک ارز دیجیتال است که عملکرد آن بر اساس الگوریتم PoW است. Masternodes برای Chaincoin اجازه انجام تراکنش‌های ناشناس را می‌دهد. ZCoin نیز مشابه Chaincoin امکان مبادله کوین‌ها را بدون اطلاع از فرستنده یا تراکنش فراهم می‌کند.

ارزهای پیشنهادی دیگر:

 • Ethereum
 • FreeTON
 • Blocknet
 • Stakenet
 • SmartCash

مزایای راه‌اندازی مسترنود

مستر نود یک شبکه نود کامل موفق است. می‌توانید آن‌ها را در دسته سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال خود بگنجانید. مستر نود می‌تواند باعث صرفه جویی در پول و زمان شما شود. ویژگی‌های جدیدی که هر روز به مسترنودها اضافه می‌شوند می‌تواند به نفع شما باشند. در زیر لیستی از مزیت‌های مسترنود آمده است.

۱. کسب مشوق‌ها

مستر نود‌ها بر خلاف سایر سیستم‌های رمزنگاری، نود کامل است. به غیر از استفاده از آن به عنوان یک نود کامل، مزایای بسیار بیشتری نیز دارد. مهم‌ترین مزیت آن این است که به طور سیستماتیک به شما انگیزه می‌دهد. وقتی از masternode برای یک ارز دیجیتال خاص استفاده می‌کنید، شروع به کسب مشوق‌هایی به عنوان پاداش می‌کنید. این مبلغ بر اساس مدل تشویقی ارائه‌شده توسط ارز دیجیتال مربوطه است.

وقتی نوبت به توسعه ارزهای دیجیتال می‌رسد، سرمایه‌گذاران، معامله‌گران و کاربران ارزهای دیجیتال بیشتری جذب می‌شوند. آن‌ها دوست دارند در این حالت سرمایه‌گذاری کنند تا درآمد زیادی کسب کنند.

۲. امنیت و حریم خصوصی

در بلاکچین هر نود، تراکنش را تأیید می‌کند و در صورت عدم تأیید، کل تراکنش لغو می‌شود. masternode این کار را فوراً برای شما انجام می‌دهد. در این سیستم یک سیاست تنبیهی سخت اجرا می‌شود. این امر شانس دستکاری و تقلب را کاهش می‌دهد و امنیت بالایی را ایجاد می‌کند.

۳. بیشترین سود و درآمد

معامله‌گران و کاربران اغلب به صورت هفتگی، ماهانه یا سالانه سود کسب می‌کنند. آن‌ها شروع به سرمایه‌گذاری بیشتر برای کسب سود روزانه می‌کنند. این کار باعث افزایش درآمد شما و افزایش سود می‌شود. همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا به طرح کلی بهبود کوین‌های کریپتو رای دهید. بنابراین وقتی سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد، تعداد رای‌ها بیشتر می‌شود که به نوبه خود منجر به درآمد بالاتر می‌شود.

۴. تقاضا را بیشتر می‌کند

هر چه سرمایه‌گذاری بیشتر شود، تقاضا نیز بالا می‌رود. در نهایت، تقاضای کلی برای ارز دیجیتال جدید شما افزایش می‌یابد. بنابراین از نظر امنیت و تراکنش‌های سریع به شما اعتبار خوبی می‌دهد.

شما هم شانس خود را در مسترنود امتحان کنید

صنعت بلاکچین تنها بیت کوین نیست. در واقع بلاکچین از مجموع فناوری پیشرفته، ارز دیجیتال و افرادی که پشت تراکنش‌ها ایستاده‌اند، تشکیل شده است. اگر مستر نودها به درستی مطالعه و اجرا شوند، می‌توانند منبع سودآوری برای درآمد غیرفعال باشند. اگر قصد دارید مسترنودها را اجرا کنید، مطمئن شوید که چه رمز ارزهایی ارزش سرمایه‌گذاری دارند و یک ارز دیجیتال خوب را انتخاب کنید.


محصولات سایت سلام بیت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

bitcoin
Bitcoin (BTC) 38,797,938,520.00
38,797,938,520 ریال
ethereum
Ethereum (ETH) 2,023,397,516.60
2,023,397,517 ریال
tether
Tether (USDT) 578,780.00
578,780 ریال
bnb
BNB (BNB) 346,695,007.80
346,695,008 ریال
solana
Solana (SOL) 101,436,982.80
101,436,983 ریال
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) 2,023,310,699.60
2,023,310,700 ریال
usd-coin
USDC (USDC) 578,424.05
578,425 ریال
xrp
XRP (XRP) 338,959.61
338,960 ریال
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 75,748.41
75,749 ریال
the-open-network
Toncoin (TON) 4,138,277.00
4,138,277 ریال