شبکه بلاکچین کنسرسیوم؛ درک شگفتی دیگر تکنولوژی

شبکه بلاکچین کنسرسیوم

شبکه بلاکچین کنسرسیوم (Consortium Blockchain) یکی از انواع بلاک چین نیمه متمرکز است. که توسط سازمان ها مدیریت می شود. این نوع بلاکچین ترکیبی از دو بلاکچین عمومی و خصوصی است. یعنی تا حدودی عمومی بوده و تا حدی نیز خصوصی است. کلمه کنسرسیوم در لغت به معنای «ائتلافی از چند شرکت» است که با یکدیگر همکاری می کنند. در ادامه این مطلب از “سلام بیت” به بررسی شبکه بلاک چین کنسرسیوم می پردازیم.

مختصری درباره شبکه بلاکچین

فناوری بلاکچین آخرین پیشرفت قرن بیست و یکم است که توانست دنیای فناوری را حیرت زده کند. در حال حاضر ارزهای دیجیتال یک ابزار مبادله جدید در بازار تجارت هستند. تمامی اطلاعات و تراکنش هایی که در دنیای کریپتوکارنسی انجام می شود. روی شبکه بلاکچین نگهداری و ذخیره می شوند. همانطور که از نام این فناوری پیدا است. زنجیره ای از بلاک ها است. یعنی اطلاعات دیجیتالی بلاک داخل دیتابیس ذخیره می شوند.

در حقیقت بلاکچین یک سیستم ثبت اطلاعات یا پایگاه داده است که هیچ نهاد و یا مسئولی روی آن متمرکز نیستند. اطلاعات بر روی این شبکه میان تمام اعضا پخش می شود. با وجود این فناوری رمزنگاری شده امکان تقلب، حذف، سانسور و تغییر هر اطلاعاتی که در این شبکه ثبت می شود وجود ندارد. بلاکچین فقط به یک شکل واحد ارائه نمی شود و انواع مختلفی دارد که شامل شبکه بلاک چین عمومی، بلاکچین خصوصی، بلاکچین کنسرسیوم و بلاکچین هیبرید می شود.

شبکه بلاکچین کنسرسیوم چیست؟

بلاکچین های عمومی در دسترس افرادی قرار دارند که به اینترنت متصل هستند. با استفاده از بلاکچین های خصوصی، افراد و سازمان ها می توانند اطلاعات محرمانه خود را با امنیت کامل تحت کنترل افراد مورد اطمینان قرار دهند. شبکه بلاکچین کنسر سیوم (Consortium Blockchain)، ترکیبی از این دو بلاکچین است که بیشتر یک نوع دفتر کل توزیع شده خصوصی است و متشکل از چندین نهاد یا قدرتی برابر است که به کار اعتبار سنجی داده ها می پردازند.

قوانین شبکه بلاک چین کنسرسیوم انعطاف پذیر است و میتوان به گروه خاصی از اعتبارسنج ها یا افراد ویژه اجازه دسترسی به داده ها را داد. چنانچه اعتبار سنج ها به اجماع برسند، تغییرات به راحتی قابل اجرا هستند. برای عملکرد بهتر این سیستم، بهتر است تعداد خاصی از نهادهای اعتبارسنج رفتار صادقانه ای داشته باشند تا سیستم با مشکل خاصی مواجه نشود.

هدف اصلی شبکه بلاکچین کنسرسیوم بالا رفتن میزان همکاری برای رو به رو شدن با چالش‌های دائمی یک صنعت خاص است. سازمان هایی که اهداف مشترک دارند و در صنعتی مشابه با یکدیگر کار می کنند. برای انتقال تراکنش ها یا انتقال اطلاعات، استفاده از شبکه بلاک چین کنسرسیوم می تواند یک انتخاب حرفه ای باشد. پیوستن به کنسرسیوم می تواند برای هر سازمانی مفید باشد زیرا به آنها امکان می دهد دیدگاه های صنعت خود را با دیگر نهادها به اشتراک بگذارند و از تجربیات آنها استفاده کنند.

شبکه بلاکچین کنسرسیوم چگونه کار می کند؟

پرایس اکشن چیست؟

روش های رسیدن به اجماع در شبکه بلاک چین کنسرسیوم توسط نودهای از پیش تعیین شده مدیریت می شود. اگرچه این بلاکچین برای عموم قابل دسترسی نیست اما همچنان دارای ماهیت غیر متمرکز است. در حقیقت این بلاکچین توسط بیش از یک سازمان مدیریت می شود بنابراین هیچ قدرت واحدی آن را به طور کامل کنترل نمی کند. شبکه بلاکچین کنسرسیوم برای اینکه از عملکرد خود مطمئن باشد، یک گره تایید کننده دارد که تایید تراکنش ها، آغاز یا دریافت کردن تراکنش ها را انجام می دهد. در مقابل گره های عضو فقط می توانند تراکنش ها را دریافت یا شروع کنند.

در نهایت می توان گفت، شبکه بلاکچین کنسرسیوم دارای تمام ویژگی های شبکه بلاک چین خصوصی، مانند شفافیت، حریم خصوصی و کارایی است اما هیچ قدرت واحدی امور آن را کنترل نمی کند.

 بلاکچین کنسرسیوم برای سازمان ها چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا

  1. شبکه کنسرسیوم توسط افراد کنترل می شود اما هیچ قدرت واحدی وجود ندارد. اعضا می توانند قوانین خود را تعریف کنند، تراکنش های اشتباه را اصلاح یا لغو کنند. همچنین می توانند اقدامات دیگری را برای تقویت همکاری سودمند برای شرکت هایی که هدف مشترک دارند، مشروط بر اینکه همه اعضا توافق کنند، انجام دهد.
  2. اعتبارسنجی توسط اعضا و گره ها انجام می شود که خطر «حمله ۵۱ درصدی» را از بین می برد. افرادی که در شبکه قانون شکنی می کنند به‌راحتی شناسایی می شوند و بیش از آنکه بتوانند چیزی به دست آورند، ضرر می کنند.
  3. از آنجایی که اطلاعات بلوک های احراز هویت شده برای عموم کاربران قابل مشاهده نیست. این ویژگی برای کاربران شبکه بلاکچین کنسرسیوم خیلی با اهمیت است. به طور کلی کنسرسیوم دارای سطح بالاتری از حریم خصوصی است. در نتیجه مشتریان اعتماد و اطمینان بیشتری به این پلتفرم دارند.
  4. در مقایسه با بلاکچین های عمومی، تراکنش ها در شبکه بلاک چین کنسرسیوم هیچ کارمزدی ندارند.

معایب شبکه بلاکچین کنسرسیوم چیست؟

معایب

  1. بلاکچین کنسرسیوم ممکن است به دلیل شکل متمرکزی که دارد در برابر افراد سودجو آسیب پذیر باشد. چنانچه تعداد اعضا کم باشد می توانید فرد فاسد را شناسایی کنید.
  2. راه اندازی یک شبکه بلاکچین کنسرسیوم جدید یک فرآیند حساس است و همه اعضا باید پروتکل را تایید کنند. به همین دلیل ایجاد یک شبکه مشترک بین چندین شرکت بسیار کند انجام می شود.
  3. ارتقای پروتکل در شبکه بلاکچین کنسرسیوم کمی دشوار بوده و ممکن است تعداد سازمان ها بیشتر از شروع کار باشد و تنظیم آن زمان بر باشد.
  4. شرکت ها در اغلب مواقع همکاری نمی کنند و مانع از توسعه این حوزه می شوند.
  5. شبکه بلاکچین کنسرسیوم هنوز در حال ارزیابی است و اثربخش و سودمندی این مدل هنوز مشخص نشده است.

ویژگی‌ های برتر بلاک چین کنسرسیوم

ارز دیجیتال مالی چیست؟

تا حدودی غیرمتمرکز است (Partially decentralized): بلاکچین کنسرسیوم بر خلاف شبکه های بلاکچین عمومی، فقط متعلق به اعضا خود شبکه است که به آن دسترسی دارند. دستیابی به اجماع آسان تر است زیرا تعداد گره ها در زنجیره این شبکه بسیار محدود است. شبکه بلاکچین کنسرسیوم به عنوان یک سیستم نیمه متمرکز عمل می کند که به حفظ محرمانه بودن داده ها کمک می کند.

قابل کنترل بودن (More controllable): در بلاکچین های عمومی زمانی که داده ها وارد می شوند. امکان دستکاری یا تغییر داده ها وجود ندارد زیرا تعداد گره ها در بلاکچین عمومی زیاد است. اما در شبکه بلاکچین کنسرسیوم داده ها را تا زمانی که تمام اعضا به اجماع برسند، میتوان تغییر داد.

حریم خصوصی داده ها (Privacy of data): دسترسی به داده ها در بلاکچین کنسرسیوم فقط با کاربران است به همین دلیل حریم خصوصی داده ها حفظ می شود. این ویژگی به کاربران اطمینان می دهد که داده ها بدون دست کاری و ایمن ذخیره می شوند.

افزایش سرعت تراکنش (Faster transactional speed): از آنجایی که در این شبکه گره های کمتری در مقایسه با شبکه های بلاکچین عمومی و خصوصی درگیر هستند، اما تراکنش ها با سرعت بیشتری انجام می شوند. به همین جهت رسیدن به اجماع آسان است و معامله بسیار سریع تر انجام می شود.

شبکه بلاکچین کنسرسیوم؛ انتخاب سازمان ها

در این مطلب بررسی کردیم که شبکه بلاکچین کنسرسیوم چیست و ویژگی های این شبکه را بررسی کردیم. در واقع بلاکچین کنسرسیوم برای سازمان هایی مناسب است که به ویژگی های بلاکچین عمومی و خصوصی نیاز دارند. این بلاکچین جریان عملیاتی و ارتباط بین اعضا را بهبود می بخشد و برای سازمان ها مقرون به صرفه است. هر سازمانی می تواند این شبکه را با توجه به اهداف و صنعت خود راه اندازی کند. اگر چه سازمان ها در تعیین استانداردها و شرایط خود مختار هستند اما مشاوره با یک فرد حرفه ای می تواند یک تصمیم حرفه ای تر باشد.

اگر اطلاعات مفیدی از شبکه بلاکچین کنسرسیوم دارید با ما به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول

شبکه بلاکچین کنسرسیوم چه کاربردهایی دارد؟

برخی از صنایع وجود دارند که رویکرد آنها با بلاکچین کنسرسیوم مطابقت دارد. امور مالی و بانکی، لجستیک، بهداشت و درمان و بیمه از جمله این صنایع هستند.

کدام بلاکچین بهتر است؟

بلاکچین‌های عمومی، خصوصی و کنسرسیوم با یکدیگر در تضاد نیستند و از فناوری‌های مختلفی استفاده می‌کنند. اینکه افراد مختلف چه نوع بلاکچینی را انتخاب می‌کنند به نوع هدف و کاربرد مطلوب هر کاربر بستگی دارد.


دیگر مقالات حوزه ارز دیجیتال سلام بیت برای مطالعه بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

bitcoin
Bitcoin (BTC) 39,225,201,400.00
39,225,201,400 ریال
ethereum
Ethereum (ETH) 2,204,618,874.60
2,204,618,875 ریال
tether
Tether (USDT) 571,990.21
571,991 ریال
bnb
BNB (BNB) 345,007,768.80
345,007,769 ریال
solana
Solana (SOL) 96,554,782.20
96,554,783 ریال
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) 2,201,888,622.00
2,201,888,622 ریال
usd-coin
USDC (USDC) 572,952.38
572,953 ریال
xrp
XRP (XRP) 302,271.59
302,272 ریال
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 94,733.47
94,734 ریال
the-open-network
Toncoin (TON) 3,709,022.40
3,709,023 ریال