قیمت لایت کوین (LTC)

الگوریتم اثبات کار (POW) یک معمای محاسباتی ایجاد می کند که باید توسط شبکه رایانه‌ها برای تأیید یک بلاک حاوی تراکنش‌ها حل شود. الگوریتم Scrypt در سال 2009 توسط کولین پرسیوال Colin Percival ساخته شد. لایت کوین در مقابل با SHA-256d، در هنگام انجام محاسبات، با نیاز به مقدار قابل توجهی از حافظه، از مقیاس پذیری سخت افزار جلوگیری می‌کند.

این تغییر به منظور کاهش بهره‌وری و انگیزه اقتصادی برای تولید سخت افزارهای سفارشی مانند آسیک ماینرها (ASIC) بود. در حالی که در ابتدا این کار از استخراج ASIC جلوگیری می‌کرد، تجهیزات جدید عملکرد بالاتری نسبت به استخراج GPU داشتند و این ویژگی منجر به اکثر فعالیت های استخراج LTC توسط دستگاه های ASIC می شود . لایت کوین با متوسط ​​زمان بلوک 2.5 دقیقه، در مجموع 84 واحد عرضه دارد. این زمان بلاک کوتاه به ناچار منجر به افزایش بلوک های یتیم می‌شود.

علاوه بر زمان عرضه و زمان بلاک، سایر پارامترهای بیت کوین تا حد زیادی بدون تغییر مانده‌اند. برخلاف بلاکچین‌های عمومی چون اتریوم که از توسعه برنامه های غیرمتمرکز  پشتیبانی می کنند، LTC اساساً فقط به عنوان ارز استفاده می‌شود و از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند.

مقدمه

لایت کوین (LTC)  یک ارز رمزنگاری‌شده همتا به همتا است که هدف آن امکان پرداخت سریع و کم هزینه به همه در جهان است. پروژه LTC توسط چارلی لی، کارمند سابق کوین بیس (Coinbase)، با پشتیبانی چندین عضو از انجمن بیت کوین، ایده‌پردازی و ایجاد شد. این کوین در 13 اکتبر 2011 راه اندازی شد و تاکنون اصلاحاتی بر اساس پروتکل اصلی بیت کوین ارائه داده است.

برجسته‌ترین آنها مدل اجماع لایت کوین است: الگوریتم آن به جای SHA-256d براساس Scrypt ساخته شده است. علاوه بر این LTC زمان بلاک هدفمندی 2.5 دقیقه و مجموعاً 84 میلیون بار را دارد. در ماه مه 2017 ، لایت کوین Segregated Witness (SegWit)را پذیرفت. در همان ماه، اولین معامله Lightning Network در Litecoin انجام شد و در کمتر از یک ثانیه 0.00000001 LTC را از زوریخ به سانفرانسیسکو منتقل کرد.

لایت کوین (Litecoin) یک رمز ارز دیجیتال است که رفتاری شبیه به ارز بیت‌کوین دارد. شما می توانید LTC را به طور فوری در سراسر دنیا با کارمزد ناچیز انتقال دهید. سازنده ی آن چالری لی (Charlie Lee)، کارمند سابق شرکت گوگل است. او در دوران کارش در کمپانی گوگل این ارز دیجیتال را ارائه داد.

لایت کوین کش چیست؟ (LCC)

یکی از فورکهای لایت کوین، لایت کوین کش است که حداکثر عرضه ی (max supply) بیشتری نسبت به LTC دارد. لایت کوین کش الگوریتم استخراج SHA256  را اجرا می کند و سختی بیشتری در مقایسه با LTC دارد.

سال ۲۰۱۷، رکوردی در تاریخ فورک ها بود. IFO یا عرضه اولیه فورک ها برای افراد بسیاری در جامعه ی خرید ارزهای دیجیتال آشنا به نظر می رسد. لایت کوین کش (LCC) نمونه ای از همین فورک ها است که راهی برای افزایش سرمایه محسوب می شود.

چرا لایت کوین ارزشمند است؟

لایت کوین به همان علت‌هایی که بیت کوین باارزش است، ارزشمند به حساب می‌آید. یکی از علت‌های اصلی باارزش بودن بیت کوین قابلیت استفاده آن و نادر بودن آن است و دلیل با ارزش بودن LTC هم دقیقا همین حقیقت است.

تنها 84 میلیون واحد LTC موجود است. دلیل کمیاب بودن آن دقیقا وجود تعداد محدودی از آن است. دلیل کاربردی آن می‌تواند این باشد که لایتکوین را با سرعت زیاد و هزینه ناچیز می‌شود به تمام جهان ارسال نمود.

خرید لایت کوین (Litecoin)

لایتکوین یکی از چند صد ارز دیجیتال بازار است. به همین علت خرید Litecoin در قیاس با تعداد زیادی از رمز ارزهای دیگر که نام آنها زیاد شنیده نمی‌شود، در مقیاس بیشتری انجام می‌شود. البته وجود تحریم‌های اقتصادی سد راه انجام تبادلات بانکی با وبسایت‌های خارج از کشور است. بنابراین کاربران ایرانی با هدف خرید مستقیم اغلب با مشکل مواجه می‌شوند.

مقایسه لایت کوین و بیت کوین

تنها برتری که لایت‌کوین در مقایسه با بیت کوین دارد این است که قابلیت‌های بیشتری دارد. ماینرهای بیت کوین از انجام آپگرید سیستم جلوگیری می‌نمودند تا بتوانند از این طریق سود مالی کسب کنند و ماینرهای LTC هم به همین شکل. ولی در آخر این آپگرید (سگویت) رخ می‌دهد.

این آپدیت، سگویت یا Segwit نام دارد و در واقع ظرفیت هر شبکه ای که به روی آن فعال است را دوبرابر می‌کند. هم اکنون سگویت روی شبکه Litecoin فعال است. اما روی شبکه بیت کوین فعالیتی ندارد.

شبکه Litecoin در حال حاضر در انجام تراکنش ها 4 برابر ظرفیت شبکه بیت کوین را داراست. از زمانی که بروزرسانی سگویت روی این شبکه فعال شد، ظرفیت آن به 8 برابر ارتقا یافت و حتی قابلیت ظرفیتی افزون بر این را دارد. هرچند این ظرفیت روی کاغذ و در حد ایده جالب است، در واقع اکثر مردم باز هم بیتکوین را انتخاب می‌کنند.

Litecoin از آنجایی که بلاک هایش هر 2.5 دقیقه تولید می‌شود، سرعت بیشتری نسبت به بیت کوین دارد. بلاک های بیت کوین در حدود هر 10 دقیقه ایجاد می‌شود. Litecoin به بیانی دیگر برادر کوچک تر بیت کوین شناخته می‌شود و این دو ارز دیجیتال در اکثر موراد زیاد با یکدیگر مقایسه می‌شوند.

 قیمت لایت کوین (Litecoin)

با توجه به برتری‌هایی که تاکنون از بیت کوین در مقایسه با لایتکوین می‌دانیم، قیمت بیت کوین و همچنین حجم معاملات بازار آن هم بالاتر است. البته litecoin قابلیت رشد بیشتری را دارد. اما بعید و دور از تصور است که litecoin روزی جای بیت کوین را از لحاظ محبوبیت و مقبولیت نزد مردم بگیرد.

سرعت در شبکه ی LTC

به طور متوسط مدت زمان تایید تراکنش در بیت کوین 10 دقیقه است. با این حال متوسط زمان مورد نیاز برای تایید تراکنش در لایت‌کوین 2.5 دقیقه است. گر چه این مدت زمان‌ها بیانگر آن است که شبکه Litecoin سریعتر از بیت کوین است. ولی شما هنوز به 4 تایید (confirmation) نیاز دارید تا قادر شوید به سطح امنیتی مانند بیتکوین دست پیدا کنید .با فعال نمودن سگویت بر Litecoin، شبکه سبک تر می‌شود. اما بیت کوین به خاطر این که از این به روزرسانی استفاده نمی کند، این چنین نیست. به همین دلیل انجام تراکنش های سریع در شبکه Litecoin ممکن است اما در شبکه بیت کوین این چنین نیست. دقت کنید که ممکن است بیت کوین در آینده به این قابلیت تجهیز شود .

توسعه دهندگان Litecoin

Litecoin تیم بزرگی از توسعه دهندگان دارد. اما هنوز تعداد آنها به تعداد توسعه دهندگان بیت کوین نمی‌رسد. بسیاری از کدهای استفاده شده در Litecoin از بیت کوین وام گرفته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان گفت که Litecoin کدنویسی مطلوبی دارد. اما اکثر توسعه دهندگان ارز های دیجیتال روی بیت کوین تمرکز دارند .

 حریم خصوصی در لایت کوین (Litecoin)و بیتکوین (Bitcoin)

از لحاظ حریم خصوصی و امنیت، Litecoin و بیت کوین شبیه به یکدیگرند و توانایی خاصی در این زمینه آنها را از هم متمایز نمی‌کند. توانایی مشاهده  تراکنش در هر دو این شبکه ها برای کاربر مقدور است. در هر دو این شبکه ها با استفاده از تشکیل گره می‌توان به امنیت کامل دست یافت.

لایت کوین یا اتریوم؟

لایت‌کوین و اتریوم دو پروژه  متمایز از بلاک‌‌ چین هستند. سیستم پرداخت LTC از لحاظی شبیه به سیستم پرداخت بیت کوین است. اما تا حد قابل توجهی سریع‌‌تر و ارزان‌‌تر.

به علاوه اتریوم یک سیستم کامپیوتری غیرمتمرکز با زبان برنامه نویسی مختص به خودش است. این مولفه این قابلیت را برای توسعه دهندگان ارائه می‌‌دهد که با استفاده از قراردادهای هوشمند، اپلیکیشن‌‌های غیر متمرکز تولید کنند.

در Litecoin و هم در اتریوم نسبت به بیت کوین زمان بیشتری صرف تراکنش‌‌ها می‌شود. در Litecoin، بلاک‌‌های جدید هر ۲٫۵ دقیقه تشکیل می‌‌شود. اتریوم یک بلاک‌‌ چین بسیار سریع دارد و بلاک‌‌های جدید هر ۱۰ تا ۲۰ ثانیه شکل میگیرند.

شرایط بازار و آینده لایت کوین (Litecoin)

به صورت کلی بیت کوین در بازار و فروشگاه‌ها از محبوبیت بیشتری نسبت به سایرین برخوردار است. به صورتی که تنها ارز دیجیتال شناخته می‌شود. و به غیر از آن فروشگاه داران ارز دیجیتال دیگری را نمی‌شناسند. اما باید دانست که لایتکوین دومین ارز دیجیتال  پایدار است. اما هنوز به اندازه بیت کوین در بازار سرمایه پایدار و رایج نیست. به صورت کلی همچنان بازار بیت کوین بسیار عمیق تر و معاملات کلان تری در بازار آن انجام می گیرد .

 استخراج LTC

شبیه به استخراج بیت کوین، برای استخراج Litecoin باید سخت‌افزار ماینینگ یا به‌عبارت دیگر باید دستگاه مخصوص استخراج خریداری کنید. سیستم استخراج شما بایستی از الگوریتم لایتکوین که اسکریپت(Scrypt) است پشتیبانی کند. برای مثال امکان پذیر نیست که شما با دستگاه استخراج بیت کوین لایت کوین هم استخراج کنید.

و در ادامه بایستی برق، تجهیزات برقی و تجهیزات تهویه مطلوب برای این کار را تهیه کنید. سپس می‌توانید بدون خطرات قانونی و آسیب‌های مالی، فرایند استخراج را مشاهده کنید. و در پایان باید بدانید که قبل از هر گونه اقدامی پیامد های آن را بسنجید. به صورت منطقی تصمیم گیری کنید. سودآوری Litecoin را با بیت کوین مقایسه کنید. شاید گاهی سرمایه‌گذاری مستقیم روی  LTC سود بیشتری برای شما داشته باشد.

جمع بندی

لایت کوین (LTC)  یک ارز دیجیتال است که هدف آن امکان پرداخت سریع و کم هزینه به همه در جهان است. پروژه لایت کوین توسط چارلی لی، کارمند سابق کوین بیس(Coinbase)، با پشتیبانی چندین عضو از انجمن بیت کوین، ایده پردازی و ایجاد شد. این کوین در 13 اکتبر 2011 راه اندازی شد و تاکنون تعدادی اصلاح بر اساس پروتکل اصلی بیت کوین ارائه داده است.

یکی از فورک‌های لایت کوین، لایت کوین کش است که حداکثر عرضه ی (Max Supply) بیشتری نسبت به LTC دارد. لایت کوین کش الگوریتم استخراج SHA256  را اجرا می‌کند و سختی بیشتری در مقایسه با LTC دارد.برای استخراج Litecoin باید سخت‌افزار ماینینگ یا به‌عبارت دیگر باید دستگاه مخصوص استخراج خریداری کنید و سیستم استخراج شما بایستی از الگوریتم لایتکوین که اسکریپت (Scrypt) است پشتیبانی کند.

امنیت شبکه لایت کوین چگونه تامین می شود؟

امنیت شبکه لایت کوین با استفاده از از الگوریتم‌ اجماع اثبات کار (PoW) تامین می‌شود. در این الگوریتم هر گره‌ای که بخواهد در فرآیند تایید تراکنش‌ها و تامین امنیت شبکه مشارکت کند می‌بایست قدرت پردازشی سیستم خود را در اختیار شبکه قرار دهد.

بیت کوین بهتر است یا لایت کوین؟

لایت کوین نسبت به بیت کوین بسیار سریع‌تر تولید می‌شود و کارمزد نسبتاً کمی برای تراکنش‌ها دارد. ولی خرید بیت کوین به دلیل کمیابی و قدیمی بودن خود ارزش بالایی دارد. اگر به دنبال ارز دیجیتال با ارزش‌تری هستید، سرمایه گذاری در بیت کوین به شما توصیه می‌شود.